FIFA: Kupa e Botës, asnjë ndeshje nuk do të dalë X!

0
UEFA General Secretary Gianni Infantino asks the audience for silence before the draw for the play-off matches for UEFA Euro 2016 at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, October 18, 2015. The draw will define the four pairings as well as the order of the home-and-away ties. The first legs will be played between 12 and 14 November and the return legs between 15 and 17 November in line with the Week of Football match pattern. REUTERS/Denis Balibouse TPX IMAGES OF THE DAY

Me shumë mundësi botërorët e ardhshëm nuk do të kenë ndeshje që do të mbarojnë në barazim. Xhani Infantino, presidenti i FIFA-s, përveçse ka propozuar që botërori të ketë 48-të ekipe pjesmarrëse, ka hedhur edhe hipotezën që shmang ndeshjet me rezultat të barabartë.

Kjo do të thotë se nëqoftëse një takim për 90-të minuta përfundon në barazim, atëherë do të gjuhen 11 metërshat. Ky revulucion kërkon të shmangë tolerimet e ndeshjeve si dhe skuadrat që preferojnë lojën mbrojtëse.

Nuk dihet nëse kjo gjë do të ndodhë realisht, por për tifozët do të ishte një lajm i mirë pasi ekipet që preferojnë lojën e mbyllur po shtohen dita ditës.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU