Pas 23 majit, kur sezoni do të mbarojë, Interi do të ketë 37 ditë kohë për të kryer lëvizjet në merkato. Parashikohet që viti financiar 2020-21, sipas vlerësimeve aktuale (pra pa operacione dalëse), të mbyllet me një humbje rreth 130-140 milionë euro. Një mal me para, që do ta detyronte klubin për të ndërhyrë për rikapitalizim. Prandaj është i nevojshëm një tjetër operacion i llojit “Icardi”, me argjentinasin që u ble përfundimisht nga PSG për 50 milionë euro plus bonuset falë aftësisë së dyshes drejtuese Marotta-Ausilio.

Një frymëmarrje e thellë për buxhetin 2019-2020, i mbyllur me një humbje prej 102.4 milionë eurosh. Pa lamtumirën e ish-kapitenit, goditja do të kishte qenë edhe më e fortë. Kur drejtuesit të nisin planifikimin për skuadrën e sezonit 2021-22, do ta kenë të qartë se disa emra të rëndësishëm do të konfirmohen e ndonjë duhet të sakrifikohet, qoftë dhe me dhimbje, për të rregulluar bilancin.

Sigurisht, nëse Conte do të respektojë vitin e tretë të kontratës së tij (por edhe nëse do të vijë një teknik tjetër), duket shumë e vështirë që i sakrifikuari të jetë Romelu Lukaku. Interi e vlerëson sulmuesin belg 120 milionë euro, pak më shumë se dyfishi i asaj shume që u pagua për ta shkëputur nga Manchester United. Është folur për interesimin e Manchester City-t dhe Barcelonës, ​​por, për momentin, janë thjesht thashetheme.