29.09.2023 05:57
Home Teknologji

Teknologji

SHBA: Hakerët kinezë vodhën 60000 emaile nga departamenti i shtetit

Hakerët e lidhur me qeverinë kineze vodhën rreth 60,000 emaile nga llogaritë e dhjetë punonjësve të Departamentit të Shtetit në fillim të kësaj vere,...

Historike/ Mostra e parë e asteroidit Bennu në duart e NASA-s, shkencëtarët mendojnë se...

Pas vitesh pritjeje dhe pune të palodhur nga ekipi OSIRIS-REx i NASA-s një kapsulë gurësh dhe pluhuri të mbledhur nga asteroidi Bennu më në...

Pasojat e paparashikueshme të Teknologjisë. Si mund t’i ndalim?

Ian Turing dhe Gordon Moore nuk mund të kishin parashikuar kurrë, e lëre më të ndryshonin rritjen e mediave sociale, memeve, Wikipedia-s ose sulmeve...

3 të rinjtë nga Shkodra shkëlqejnë në festivalin INTEL AI, krijojnë projektin me inteligjencën...

Tre të rinj shumë të talentuar në Shkodër të gjimnazit ’28 Nëntori’ kanë fituar vendin e parë në festivalin ndërkombëtar INTEL AL me një...

Panairi i teknologjisë, “Future2 Tech” është hapur në Tiranë

Panairi i teknologjisë, “Future2 Tech” është hapur në Tiranë. I organizuar nga Iceberg Exhibitions dhe Albaniatech të cilat kanë mbledhur 75 kompani nga vendi...

‘Synon të ndihmojë pacientët e paralizuar’, kompanisë ‘Neuralink’ të Elon Musk i jepet ‘drita...

Kompania e Elon Musk, mori dritën jeshile nga një komitet i pavarur ekspertësh, që punon me Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA), për...

Elon Musk: Platforma X mund të bëhet me pagesë për të gjithë përdoruesit

Drejtori ekzekutiv i kompanive Tesla dhe SpaceX theksoi se kjo mund të jetë një zgjidhje për të hequr qafe “llogaritë e rreme dhe robotët”...

A e njihni Gjeneratën Z? Përjetuan sfida psikologjike, ja karakteristikat e tyre dhe lidhja...

Gjenerata Z i detyrohet për karakteristikat e veta, faktit që janë rritur në një botë dixhitale dhe të globalizuar, e cila u ka dhënë...

‘Shpesh sjell me vete probleme sigurie’, kini kujdes nëse një sinjal i gjelbër shfaqet...

Teknologjia moderne ofron padyshim përfitime të panumërta, por shpesh sjell me vete probleme sigurie. Kohët e fundit, një detaj në telefonat inteligjentë me sistem operativ...

“Designboom”: Jeta e re e piramidës së Tiranës

Fotografja arkitekturore, Danica O. Kus ka kapur pamjen e projektit të rinovuar së fundmi të Piramidës së Tiranës, nga kompania MVRDV, një monument...