23.09.2021 04:58
Home Autoktonet

Autoktonet

Mbrojtja heroike e Janinës

Nga Hasan Bello* Mbrojtja e Janinës në vitet 1912-1913 është një nga ngjarjet më të rëndësishme. Kjo për faktin se aty shfaqen plot dramacitet faqe...

Jeta e privilegjuar e Leka Zogut dhe përpjekjet e çuditshme për të marrë fronin

Shqiptarët e mbajnë mend kryesisht Leka Zogun për përpjekjen e tij të çuditshme për të marrë një fron që nuk ekzistonte në vitet 1990....

Fotot e rralla: Shqipëria një shekull më parë

Në vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndërmori një projekt ambicioz për të krijuar një koleksion fotografik të popujve, dhe për...

Arkivat/ Publikohen fotot historike të porteve të Shëngjinit, Durrësit, Vlorës e Sarandës

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka sjellë në fokus foto historike të porteve kryesore të vendit. “Lajmi se porti i Durrësit do të kthehet në...

Udhëzimi i Mbretit Zog për kryeministrin Kota: Universiteti të arsimojë gratë

Nga Aurenc Bebja/ Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 20 janarit 1929, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me...

Talenti i sportit të notit, Veliaj mesazh Kadiut: E gjithë Shqipëria me ty

Erion Veliaj i uron suksese sot notarit shqiptar Kledi Kadiu. Talenti i kësaj disipline në vendin tonë do të garojë në Lojërat Olimpike në “Tokyo...

Intervista me Isa Boletinin, çfarë thoshte për Shkodrën dhe Janinën

Nga Aurenc Bebja/ La Stampa ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°2, intervistën e Isa Boletinit me gazetën Corriere d’Italia. Shpresat dhe...

Fotolajm/ Bukuria e Dukagjinit që mahnit turistët në çdo sezon

Dukagjini është një ndër zonat më të thella të vendit tonë, një f ortesë natyrore malore me një hijesi të rrallë ofruar nga natyra...

Risia e katundit arbëresh Greci me “stolat letrarë” kushtuar poetëve arbëreshë

Ndër katundet arbëreshe që kanë ruajtur ndër shekuj gjuhën dhe identitetin kombëtar shqiptar është katundi malor Greci në krahinën e Avellino-s ku mendohet se...

Fotolajm/ Mbreti Zog duke marrë rreze dielli në Durrës në 1925

Mbreti Ahmet Zogu, një figurë k ontroverse për historinë moderne shqiptare njihet për shumë nga bëmat e tij në forcimin e shtetit të ri...