18.05.2024 02:27
Home Lajme Kulture

Kulture

Iu nënshtrua restaurimit digjital, Rama publikon pjesë të filmit të kinematografisë shqiptare “Gunat përmbi...

Kreu i qeverisë, Edi Rama ka publikuar pjesë nga filmi “Gunat përmbi tela”. Kryeministri Rama shprehet se filmi i kinematografisë shqiptare iu është nënshtruar...

Simpoziumi Ndërkombëtar i Artit/ Piktorë nga e gjithë bota mblidhen në Kolonjë për të...

Më shumë se 20 piktorë vendas dhe të huaj janë bërë bashkë në një simpozium arti për të sjellë pranverën në një nga krahinat...

Në Milano të Italisë zhvillohet festivali i letërsisë shqipe

Për herë të parë vjen në Milano, Itali një Festival i Letërsisë shqipe, në datat 18-19 Maj 2024. “FjalaFest” do të bëjë bashkë autor shqiptar...

Sot ditëlindja e Gjergj Kastriot Skënderbeut! Historia si u mor peng nga Sulltan Murat...

Heroi kombëtar Gjergj Kastriot, Skënderbeu u lind më 6 maj 1405, në një familje fisnike të Dibrës, siç ishte ajo e Gjon Kastriotit. Ai u...

Përzgjidhet Logoja Kombëtare e 80 vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë

Memoriali ikonë “Nëna Shqipëri” është Logoja Kombëtare e 80 vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë e pëzgjedhur fillimisht nga një komisioni i posaçëm i ngritur...

“E zhgënjyer nga Timo Flloko!” Gazetarja rrëfen ç’ndodhi në xhirime…

Rezarta Reçi, gazetarja e njohur edhe si “peshku i kuq” ka rrëfyer në “Profil” në Euronews Albania, se ajo ka intervistuar plot 750 personazhe. Duke...

Një orë e ”Titanic”-ut shitet për 1,5 milionë dollarë

Një orë xhepi prej ari, që u gjet në trupin e njeriut më të pasur të ”Titanic”-ut, u shit 1,48 milionë dollarë. Ora iu shit...

Gonxhja: Mbi 54 mijë turistë në muzetë kombëtare gjatë këtyre tre muajve

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bën të ditur se gjatë tre muajve të parë të këtij viti është shënuar rekord i...

“Përrallat e Komunizmit”, Anita Likmeta sukses në “Amazon Italia” me romanin e saj të...

Romani që po ngjall shumë diskutime në Itali dhe që tregon se si shkuan realisht gjërat gjatë komunizmit dhe luftës civile në Shqipëri. Nga Blerina...

Rama: Rrugëtim përmes thesareve të trashëgimisë kulturore në Kullën Veneciane në Durrës

Kulla Veneciane në Durrës, e ndërtuar gjatë shekullit XV, pas restaurimit është shndërruar përmes teknologjisë, në një qendër fantastike informacioni për qytetin antik. Kryeministri Edi...