26.07.2021 02:57
Home Lajme Kulture

Kulture

Ikja e Ymer Minxhozit

Liza në botën e CATWALK

Bujar Kapexhiu dhe ‘Rudina’ kapen ‘mat’ në Sarandë

35 vite pas xhirimit të filmit “Dy herë mat”, aktorët Bujar Kapexhiu, Manjola Begolli, Alfred Bualoti e Karafil Shena u kapën “mat” në Sarandë....

FOTO/ Elhaida Dani fotografohet në Dhërmiun e bukur, pak pushim para se t’i rikthehet...

Pas një vizite të shkurtër në Itali, ku u ngjit në skenën e “Musicall” në Trieste, Elhaida Dani i ka rezervuar vetes një fundjavë...

Stili avant-gard i Zonjave të Rivierës

Nga Elda Shabani Glamur, elegancë, shkujdesje, butësi, një kult kushtuar diellit, motoja e stilit të pizhameve të plazhit në botën e modës. Para përdorimit të bikinit,...

Amarcord/ Si sot, më 3 korrik, lindi Franc Kafka

321 Perandori Romak Konstandin II, një i krishterë, e deklaroi të Dielën një ditë pushimi për të ushtruar ritet fetare. 1423 Lindi mbreti Luigj XI...

Gabriele Carcano në ‘Tirana Summer Festival’, Artisti italian: I lumtur për koncertin e parë...

Gabriele Carcano një ndër pianistët italianë më të suksesshëm të brezit të tij, ka dhënë këtë të premte një koncert në piano në Liceun...

Si u prit largimi i Kadaresë nga Tirana zyrtare dhe shoqëria civile?

Nga Aurenc Bebja Prestigjozja Le Monde ka botuar, të shtunën e 27 tetorit 1990, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me largimin e shkrimtarit Ismail Kadare nga...

Kur Kadare i përgjigjej shkrimtarit dhe politikanit serb Drashkoviç mbi origjinën e shqiptarëve

“Le Monde Diplomatique” ka botuar, në tetor të 1989, reagimin e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk Drashkoviç...

“Eleganca e një gruaje arbëreshe”, fotografi i famshëm mahnitet nga bukuria shqiptare

Fotografi i njohur nga Peruja, ikonë e modës, Mario Testino ka përjetësuar përmes aparatit të tij bukuritë shqiptare të arbëreshëve të Italisë. Pak kohë...

“Politika si ide”/ Promovohet libri i Valentina Leskajt

Valentina Leskaj, një personazh i njohur i politikës shqiptare, promovoi sot në Tiranë librin e saj “Politika si ide” nga botimet Toena. Në ceremoninë e...

Ikja e Ymer Minxhozit

Nga Xhevdet Shehu Telefonata e mëngjesit të djeshëm nga Skënder Minxhozi, ishte nga më të trishtueshmet për mua. Iku Ymeri, më tha. U preka shumë....