23.06.2021 10:07
Home Ide

Ide

Në Dark Web

Ballkani pengon Ballkanin për integrimin në BE

Nga Plator Nesturi Nuk ka qenë hera e parë që ndodh kur Ballkani pengon Ballkanin për integrimin në BE. Vite të shkuara ishte sërish Maqedoni...

Argument/ Roli i BE-së në çështjen e ngushticës së Tajvanit

Nga Earl Wang/ "Ne nënvizojmë rëndësinë e paqes dhe stabilitetit në të gjithë ngushticën e Tajvanit dhe inkurajojmë zgjidhjen paqësore të çështjeve brenda-ngushticës". Kjo...

Do integrohen në BE shqiptarët e maqedonët, apo gara mes Macron e Le Pen?!

Nga Skënder Minxhozi/ …Dhe pastaj ankohen pse Salvini në Itali sulmon me çfarë ka në dorë politikën evropiane për emigrantët! Ose që Orban në Hungari...

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, janë pasqyra ku BE sodit nacionalizimin dhe egoizmin e...

Nga Mero Baze Bashkimi Europian dështoi të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pas një vendimi bllokues të Bullgarisë. Pas kësaj, disa nga...

Argument/ R ivaliteti SHBA-Kinë po shtrihet nga toka në hapësirë duke s fiduar d...

Nga Nectar Gan dhe Ben Westcott/ Kur bëhet fjalë për i ntensifikimin e r ivalitetit midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, qielli nuk është...

Ç’ndodhi me “qeverinë” në hije të Bashës?

Nga Artur Ajazi/ Afro 6 muaj para zgjedhjeve, kur nuk kishte ardhur akoma “dridhma” e fushatës, dhe kur Lulzimi i “ngopte me lugë të...

ANALIZA/ Amerika thotë se është kthyer, po ku janë Ambasadorët e saj?

Disa njerëz të rëndësishëm nuk mund të shiheshin askund kur Joe Biden preku Evropën javën e kaluar në udhëtimin e tij të parë jashtë...

Pse duhet pritur shtatori për ndryshime

Nga Plator Nesturi/ Çfarë e rinovon një maxhorancë, për më tepër kur ka tetë vjet që qeveris, është aftësia për të ndryshuar. Kalcifikimi i...

Përse Rama e Kryemadhi vendosën të jenë deputetë të qarqeve Durrës dhe Fier?

Nga Altin Ketro/ Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, dhe kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ishin të vetmit kandidatë për deputet të cilët rezultuan...

Opinion/ Trajtimi i d yshimtë i Australisë ndaj refugjatëve në det të hapur

Nga Keely Sullivan/ Modeli i konservatorëve evropianë për t'i dhënë fund emigracionit të p aligjshëm nuk duket më aq i qëndrueshëm. Për herë të...