Kreu i PD Lulzim Basha dhe Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi para firmosjes se marreveshjes me sloganin 'Shqiperia, shtepia qe fiton', ku percaktohen piketat mbi te cilat do vijoje koalicioni mes tyre pas zgjedhjeve te 25 prillit. Kjo marreveshje permban 13 pika, ku kryesorja eshte nxjerrja e vendit nga kriza. Gjate nenshkrimit moren pjese Erisa Xhixho, Petrit Vasili, Gazment Bardhi, Grida Duma, Albana Vokshi, Jorida Tabaku, /r/n/r/nDP leader Lulzim Basha and SMI Chairwoman Monika Kryemadhi prior the signing of the agreement under the slogan 'Albania, the house that wins', which defines the points on which the coalition will continue after the April 25 elections. This agreement contains 13 points, the main one being to get the country out of the crisis. Erisa Xhixho, Petrit Vasili, Gazment Bardhi, Grida Duma, Albana Vokshi, Jorida Tabaku participated in the signing of the agreement.

KQZ miratoi sot rezultatin për të 12 qarqet e vendit dhe për 140 deputetët që do të përbëjnë parlamentin e ri të vendit të dalë nga zgjedhjet e 25 prillit.

Partitë politike dhe kandidatët e pavarur kanë 5 ditë afat të bëjnë ankimim në Komisionin e Ankesave dhe Sanksioneve (KAS), e ndërsa PD dhe LSI kanë hedhur akuza se PS ka manipuluar zgjedhjet dhe ka vjedhur votat, sërish nuk kanë paraqitur asnjë ankesë.

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar pikërisht me këtë fakt, ndërsa shkruan në Facebook se “nesër fillon lufta drejt fitores”.

“KQZ zyrtarizoi rezultatin e zgjedhjeve. PD-LSI s’ka regjistruar asnjë ankesë. Nesër fillon lufta drejt fitores”, shkruan ai në Facebook.