Informacioni në lidhje me telefonat inteligjentë të ardhshëm Samsung Galaxy Z Flip 3 dhe Z Fold 3 vazhdon të rrjedhë, dhe tani dihet padyshim që ato do të jenë rezistente ndaj ujit. Gjithashtu, ka arritur një konfirmim zyrtar në lidhje me S Pen.

Falë rezistencës ndaj ujit sipas standardit IPX8, Z Flip 3 dhe Z Fold 3 shkojnë krah për krah me pajisje me dizajn konvencional. Evan Blass, personi që merret me lajmet për smartphone publikoi një foto të pajisjeve të përmendura në Twitter, e cila gjithashtu tregon edhe ujë në foto.

Pajisjet ndoshta do të jenë rezistente ndaj sasive më të vogla të ujit, dmth spërkatje aksidentale, spërkatje dhe të ngjashme. Sidoqoftë, ky është një lajm i mirë për ata që shqetësohen për qëndrueshmërinë e pajisjes. Sidoqoftë, standardi IPX8 nuk përfshin rezistencën ndaj pluhurit. Blass gjithashtu deklaroi se Z Flip 3 do të ketë një ekran të jashtëm 6.7 inç dhe 1.9 inç të jashtëm, dy kamera të pasme 12 MP dhe një para 10 MP, ndërsa Z Fold 3 vjen me një ekran të brendshëm 7.6 inç dhe të jashtëm 6.2 inç ekran.

Do të ketë tre kamera 12 MP në pjesën e pasme, dhe pajisja do të ofrojë gjithashtu dy kamera selfie 10 dhe 4 MP. Z Flip 3 do të mbështesë dy stilolapsa opsionale S Pen, Pro dhe Fold Edition. Lapsi do të ketë vendin e tij brenda mbulesës. Samsung do të zbulojë pajisjet e lartpërmendura në ngjarjen e 11 gushtit si dhe dy orë të reja inteligjente Galaxy dhe kufje Galaxy Buds 2. Presidenti i SamsungTM Roh ka konfirmuar zyrtarisht mbështetjen për S Pen dhe ka paralajmëruar ekrane më të qëndrueshme.