Aktori Michael Williams ka ndërruar jetë në moshën 54-vjeçare. Dyshohet se aktori i njohur për rolet e tij në në “The Wire” dhe “Love Country” ka ndërruar jetë për shkak të mbidozës. Një burim tha për “The New York Post” se ai u gjet pa ndjenja në apartamentin e tij në Brooklyn nga nipi i tij.

Lajmin e trishtë e konfirmoi më pas edhe përfaqësuesja e tij, Marianna Shafran: “Me pikëllim të thellë familja njofton vdekjen e aktorit të nominuar për Emmy, Michael Kenneth Williams”. Rolet e tij të tjera filmike përfshinin “The Road”, “Inherent Vice” dhe “12 Years A Slave”. Ai gjithashtu ka luajtur në Boardwalk Empire dhe ishte i njohur për rolin e tij si Jack Gee në filmin biografik të HBO, Bessie.

William njihet edhe për role tjera në HBO, si The Night Of dhe Lovecraft Country”, si dhe në filmat “12 Years a Slave” dhe “Assassin’s Creed”. Pas vitesh në role të vogla në televizion dhe filma, William u bë i famshëm me rolin Omer në serialin “The Wire” në HBO, që i solli atij vlerësim të madh nga fansat dhe kritikët e filmit.

Aktori ishte pesë herë i nominuar për çmimin Emmy. 54-vjeçari la pas vetes një djalë, Elijah.