Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka humbur rreth 20 kilogramë, beson agjencia e spiunazhit të Koresë së Jugut, dhe hodhi poshtë spekulimet se ai po përdorte një sozi. Kim peshonte rreth 140 kg në 2019 dhe ka rënë në peshë që atëherë, u tha agjencia ligjvënësve të enjten. Vlerësimet e tij bazoheshin në analizën optimale të fytyrës, modelet e gjurmimit të peshës dhe një analizë të videos me rezolucion të lartë, u tha gazetarëve përfaqësuesi i partisë në pushtet Kim Byung-kee. Agjencia tha se thashethemet se udhëheqësi i Koresë së Veriut kishte përdorur një person tjetër të ngjashëm si ai, ishin të pabaza, bazuar në analizat e tyre që përdorën gjithashtu inteligjencën artificiale. Ai shtoi se Kim dukej se ishte në gjendje të mirë shëndetësore, tha ligjvënësi.

Lideri 37-vjeçar, mbipeshë dhe duhanpirës, ka qenë subjekt i spekulimeve shëndetësore për vite me radhë dhe daljet e tij publike janë ndjekur nga afër për informacione rreth regjimit autokratik dhe të fshehtë në Phenian, veçanërisht pasi familja e tij ka një histori të sëmundjet e zemrës.

Kim ka reduktur daljet në publik gjatë muajve të fundit, duke përfshirë një paradë ushtarake në shtator dhe një ekspozitë të armëve më të fundit të shtetit me aftësi bërthamore në tetor. Ai ka kërkuar të mbledhë mbështetje pasi Koreja e Veriut po përballet me një nga mungesat më të mëdha të ushqimit në vite. Udhëheqësi i Koresë së Veriut tha se ndihet sikur po ecën mbi akull të hollë, duke iu referuar problemit të mungesës së ushqimit, sipas Kim Byung-kee. “Kim udhëzoi autoritetet të sigurojnë sa më shumë ushqim të jetë e mundur,” tha ligjvënësi.

Vendimi i Kim Jong Un për të mbyllur kufijtë për shkak të Covid-it i ka përkeqësuar gjërat, duke ndërprerë tregtinë e tij të vogël ligjore dhe duke ndihmuar në shkaktimin e një prej tkurrjeve më të mëdha ekonomike në më shumë se dy dekada, sipas Fitch Solutions.