Manchester City tani do të jetë favoriti i madh për të nënshkruar me Erling Haaland verën e ardhshme. Operacioni do të ketë një kosto shumë të lartë dhe duket se Real Madridi është jashtë ofertës për norvegjezin, për t’u fokusuar te Mbappe.

Borussia Dortmund e ka barazuar futbollistin dhe duke qenë se nuk ka klauzolë përfundimi, ata janë të lirë të pyesin se çfarë mendojnë për kartonin e sulmuesit. Tani për tani shifra do të ishte nga 150 milionë deri në 180 milionë euro, të cilave duhet t’i shtohet edhe komisioni i Mino Raiolës, plus një pagë prej 50 milion eurosh në sezon për futbollistin.

City vendosi të mos shpenzonte 190 milionë euro që do të paguante për Harry Kane në mënyrë që të merrte një sulmues tjetër dhe ai nuk do të ishte askush tjetër përveç Haaland. Sheikh Mansour ka dhënë urdhër për të siguruar punësimin e norvegjezit dhe Mino Raiola ka një marrëdhënie të shkëlqyer me sheikun, kështu që gjithçka tregon se Guardiola mund të bëhet me një nga lojtarët më të mirë në botë sot.

Real Madridi e ka të qartë se Mbappé dhe Haaland janë një utopi për momentin, ndaj do të fokusojnë forcat te lojtari i PSG-së. Nëse ky opsion dështon, ai do të vlerësojë opsionet e tjera të tregut, dhe Florentino Pérez nuk e përfundon së pari operacionin për shkak të marrëdhënies së tij të keqe me Mino Raiola, diçka që do të bënte gjithashtu që Pogba të mos zbarkonte në Bernabeu.