Kreu i PD Lulzim Basha dhe Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi para firmosjes se marreveshjes me sloganin 'Shqiperia, shtepia qe fiton', ku percaktohen piketat mbi te cilat do vijoje koalicioni mes tyre pas zgjedhjeve te 25 prillit. Kjo marreveshje permban 13 pika, ku kryesorja eshte nxjerrja e vendit nga kriza. Gjate nenshkrimit moren pjese Erisa Xhixho, Petrit Vasili, Gazment Bardhi, Grida Duma, Albana Vokshi, Jorida Tabaku, /r/n/r/nDP leader Lulzim Basha and SMI Chairwoman Monika Kryemadhi prior the signing of the agreement under the slogan 'Albania, the house that wins', which defines the points on which the coalition will continue after the April 25 elections. This agreement contains 13 points, the main one being to get the country out of the crisis. Erisa Xhixho, Petrit Vasili, Gazment Bardhi, Grida Duma, Albana Vokshi, Jorida Tabaku participated in the signing of the agreement.

Muajt e mërisë në heshtje kanë marrë fund mes dy forcave kryesore të opozitës, që tashmë po akuzojnë hapur njëra-tjetrën për rezultatin humbës në zgjedhjet e fundit dhe strategjitë e gabuara që çuan në të.

Gjithçka nisi me Sekretarin e Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi që tregoi se LSI refuzoi 15 mandate të sigurta në listë të përbashkët me demokratët.

“Partia Demokratike i ka ofruar LSI 15 mandate, ata thanë që do marrin 34. U thashë që në Elbasan nuk merrni mandat, më thanë që ne marrim 3, ju 2” deklaroi Bardhi gjatë një interviste.

Deklaratat e Gazment Bardhit nuk u pritën mirë nga kryetarja e LSI, e cila jo vetëm mohoi ofertën, por akuzoi Bashën se e ka mashtruar me garancitë që i kishte dhënë për djegien e mandateve.

“Listës së mashtrimit, që për djegien e mandateve do t’i dilte në krah kancelarja Merkel dhe PPE, iu shtua tashmë publikisht edhe kjo e 15 mandateve të ofruara. Një mashtrim pervers që kalon çdo limit njerëzor dhe që i shërben vetëm Ramës dhe hijes së tij”, do të reagonte Kryemadhi.

Ndërsa Elona Guri, kandidate e LSI në zgjedhjet e fundit, e njohur si një nga njerëzit me të afërt të Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, fokusoi replikën e saj në qarkun e Elbasanit, ku numri dy i PD ishte drejtues politik.

“Monika Kryemadhi të ka ballafaquar me Lulzim Bashën edhe këshilltarin izraelit dhe Petrit Vasilin në zyrën e Bashës se si ti kishe bërë marrëveshjen 8 mandate t’i mbante PS në Elbasan dhe ti doje mandatet e LSI dhe ti i kishe dalë garant bandave se do ishe ministër i Brendshëm. Ju edhe i regjistroni bisedat. E ke aty regjistrimin dhe se si ti nuk pranove të bëje konferencë shtypi kundër Suel Çeles”, shkruhej në reagimin e Gurit.

Bardhi zgjodhi të injoronte deklaratën e Gurit.

“Nuk e njoh kush është. Kam dhënë me dhjetëra konferenca. Ata që u fshehën dhe që nuk erdhën në qarkun e Elbasanit janë arsyeja se përse LSI nuk mori mandat. E dini që LSI nuk ka zhvilluar fushatë në Elbasan”, u shpreh sekretari demokrat.

Akuzat për besëprerje u përsëritën dhe nga nënkryetari i LSI, Petrit Vasili. Mes të tjerash Vasili akuzoi kryedemokratin për një bashkëpunim të fshehtë me Edi Ramën, madje e konsideroi atë si një peng të kryeministrit, cilësim i përdorur ndaj Bashës edhe nga Sali Berisha.(A2)