Harnaaz Sandhu nga India u kurorëzua Miss Universe 2021 të dielën, duke shënuar fundin e një konkursi të diskutueshëm të organizuar këtë vit në Izraelin jugor.

Në një fjalim në skenë gjatë konkursit, Sandhu u kërkoi të rinjve të dinë se janë të veçantë dhe kjo është ajo që i bën të bukur.

“Kam besuar në veten time dhe kjo është arsyeja pse po qëndroj këtu sot”, shtoi ajo, nën duartrokitje të forta nga publiku.

Konkursi u mbajt në qytetin turistik të Eilat, me 80 vajza nga e gjithë bota që konkurruan për kurorën. Mbrëmja e së dielës ishte dita e fundit e garës, ku eliminimet ngushtuan numrin e finalistëve deri sa mbetën dy të fundit.

Nadia Ferreira e Paraguait dhe Lalela Mswane e Afrikës së Jugut ishin nënkampionet e para dhe të dyta, respektivisht.

Konkursi u drejtua nga komediani Steve Harvey, i cili në një moment të natës e pyeti Sandhun: “Dëgjoj se po bëni disa imitime mjaft të mira të kafshëve, le të dëgjojmë më të mirën tuaj”. Harvey u kritikua më vonë në internet për veçimin e saj me atë që shumë kanë sugjeruar se ishte një pyetje e papërshtatshme.

“O zot, Steve, nuk e prisja ta bëja këtë në skenën botërore. Më duhet ta bëj këtë, nuk kam zgjidhje tjetër. Mbani veten të gjithë”, tha ajo duke u dukur e habitur, përpara se të demonstronte disa tinguj.

Në një seancë të mëvonshme pyetjesh dhe përgjigjesh, kur Sandhu kishte arritur në top 5, ajo shfrytëzoi rastin për të përhapur një mesazh mbi ndryshimin e klimës.

“Kjo është koha për të ndërmarrë veprime dhe për të folur më pak. Të parandalosh dhe të mbrosh është më mirë se të pendohesh dhe të riparosh”, tha ajo.