Milani ka gjetur Theo Hernandez. Pas një raundi të parë disi të nënshtruar, edhe për shkak të koronavirusit që e goditi atë në tetor, 2022-ta e mbrojtësit të krahut francez nisi një fillim shumë të mirë. Rilindja e tij, e cila filloi kundër Empolit në raundin e fundit të 2021, po vazhdon me shpejtësi të plotë.

Në dy ndeshjet e fundit kundër Romës dhe Venecias, Theo mbante gjithashtu shiritin e kapitenit , një shenjë e qartë se si ai është gjithnjë e më shumë në qendër të projektit të Milanit. Rinovimi i kontratës që skadon në 2024 po afrohet gjithnjë e më shumë dhe duket se janë vetëm çështje ditësh për të vënë stilolapsin në letër për zgjatjen deri në vitin 2027 me një pagë rreth 5 milionë (përfshirë bonuset) në sezon.

Në krahun e majtë, së bashku me Leaon, ai formon një nga çiftet më vdekjeprurëse në botë. Pioli më në fund ka gjetur versionin më të mirë të Theos.

Ndërkohë, djali po rezulton me shpatulla goxha të gjera, duke mbajtur shiritin e kapitenit pa pasoja dhe një personalitet gjithnjë e më të fortë, gjë që e dëshmon edhe ftohtësia me të cilën goditi penalltinë kundër lagunave.