Çfarë nuk mund të privohet? Si i trajtojnë ata situatat? Si merren me paratë? Çfarë lidhje ka secila shenjë me financat? Të gjithë jemi kuriozë, por për të gjitha këto pyetje përgjigjet do t’i gjeni më poshtë.

DASHI-Nëse nuk mund të ndryshoni diçka, ndryshoni mënyrën se si i shikoni gjërat. E keni të vështirë të pranoni ndryshimin kur nuk është në përputhje me dëshirat tuaja. Jeni punëtor dhe e trajtoni krizën si fenomen social. Nuk keni frikë të përballeni me situata të vështira. Ju përpiqeni në çdo mënyrë të bëni atë që doni edhe nëse nuk keni punë dhe para. Ju keni forcën dhe guximin për të dalë nga vështirësitë. Ju do të keni sukses, do të mbijetoni dhe do të gjeni mënyra të reja zhvillimi. Keni shumë ide, por nuk dini si t’i shisni. Fytyrat e reja do t’ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja.

Në fakt, keni nevojë për dikë pranë jush për të trajtuar financat dhe portofolin tuaj. Mania juaj konsumatore është e lartë dhe ju dëshironi të plotësoni çdo dëshirë tuajën. Ju shpenzoni shuma të mëdha parash në sekondë dhe u bëni të ditur paraprakisht se nuk është aq e nevojshme ta bëni këtë.

DEM-Jeni të qëndrueshëm dhe të përmbajtur. Ndryshimet e papritura nuk janë pika juaj e fortë. Të shohësh gjithçka pozitivisht dhe të mësosh të përballesh me të paparashikueshmen. Kur humbet diçka, fiton diçka tjetër. Jeni të pambrojtur ndaj krizës dhe ndiheni të pasigurt kur nuk keni para për të lëvizur. Nga ana tjetër, nuk pranoni që daljet me miqtë mund të konsiderohen si një humbje e panevojshme. Nuk hiqni dorë lehtësisht nga mezet dhe vera edhe nëse jeni pa buxhet.

Jeni në kërkim të sigurisë që ju ofrojnë të mirat materiale dhe për këtë arsye kriza ju shqetëson. Sekreti është të shijoni gëzimet e thjeshta të jetës, të reduktoni shpenzimet e panevojshme, të rinovoheni pa kosto të larta dhe të jeni të duruar në këto kohë të vështira. Po, armiku i së mirës është më i miri. Ju punoni ditë e natë, mbështeteni tek vetja sepse paratë janë të nevojshme për lumturinë tuaj.

Kursimi do të thotë siguri për ju. Por ju jeni edhe një kontabilist. Ju keni kontroll të plotë mbi fondet tuaja personale. Pa u dukur dorështrënguar, doni të dini se ku po prishni dhe çfarë.

BINJAKËT-Ndryshimet ju magjepsin. Ju mobilizoni të gjitha forcat tuaja për t’u përshtatur dhe keni sukses. Edhe ato të pakëndshmet i ndryshoni në favorin tuaj. Ju zotëroni një mençuri pasi besoni se e vetmja gjë e sigurt në jetë është ndryshimi.

Keni nevojë për komunikim. Flisni pa ndërprerje me të gjithë, pa menduar për faturën e telefonit, sepse është e pamenduar të mos dini lajmet e kompanisë. Ju diskutoni dhe trajtoni situatat në mënyrë realiste. Përshtatesh lehtësisht me të dhënat e reja, ul shpenzimet e shtëpisë dhe nëse është e nevojshme, gjen një punë të dytë. Ju menaxhoni siç duhet dhe synimet tuaja kanë një rezultat të garantuar.

Ju keni një mendje biznesi, por ju mungon pjesa praktike për të realizuar ëndrrat tuaja. Përqendrohuni në qëllime specifike dhe mbuloni shpenzimet tuaja përpara se të ndërmerrni ndonjë rrezik. Jeni të favorizuar me punë që lidhen me komunikimin. Ju e dini që jeta është e shkurtër dhe keni nevojë për para për të shijuar të gjitha të mirat që keni zbuluar. Ju shijoni daljet dhe udhëtimet tuaja pa mbaruar lehtë. Jepni mësime edhe të tjerëve!

GAFORRJA-Nëse nuk i jep formë ndryshimit, ndryshimi do t’ju formësojë. Mos u trishtoni nga e shkuara dhe e tashmja që do të bëhet gjithashtu e kaluar, duke humbur mundësinë për të parë mundësitë që ju sjell e ardhmja. Për ju është e rëndësishme të ruani arritjet tuaja dhe nuk dëshironi të ndjeni se po e kaloni krizën vetëm. Ju dëshironi të ngushëlloheni sepse në të kundërt jeni në ankth dhe në panik. Ju kërkoni mbështetjen psikologjike të njerëzve të dashur për t’u ndjerë të sigurt dhe për të përballuar të gjitha problemet financiare. Ju shpenzoni para për të kënaqur dhe për t’u kujdesur për miqtë tuaj. Qetësohu me këtë.

Jeni të ndjeshëm dhe dëshironi të ndihmoni të dashurit që kanë nevojë për mbështetje financiare, edhe nëse kjo të kthehet pak në borxhet tuaja. Përpara se ta bëni këtë, vlerësoni shpenzimet tuaja, si dhe nevojat e të tjerëve. Ju jeni në gjendje të mblidhni para, të bëni karamele edhe nëse jeni të privuar nga disa gjëra.

Jeni me fat që të keni një martesë të mirë financiare ose të gjeni një punë të paguar mirë. Nuk je as dorështrënguar dhe as shpërdorues. Ju bëni dhurata miqve tuaj, paguani për gjithçka dhe arrini të kurseni. Është një mister se si e menaxhoni atë. Është e sigurt që miqtë tuaj ju duan dhe sigurisht bankat!

LUANI-Çdo gjë duhet të lëvizë sipas dëshirave tuaja. Po, gjithçka është në program, por gjithçka që ju del jashtë kontrollit, ju shqetëson. Mos e merrni personalisht. Mendoni gjithashtu për të mirat që mund të vijnë nga situata e re. Suksesi do të thotë të përshtatesh. Mos u zhgënjeni, mos u ankoni dhe mos flisni me të gjithë për zhvillimet ekonomike.

Ju keni aftësinë për të kursyer, për të kursyer pa u privuar nga gjërat që do t’ju nxjerrin nga rutina. Buzëqeshni, jepni shpresë dhe rehati njerëzve që kanë frikë dhe ankth për të ardhmen. Flisni me njerëz të besuar, bëni një program me një buxhet më të mirë, thjeshtoni jetën tuaj. Merrni këshilla dhe zbatojini ato në praktikë edhe nëse kjo do të thotë shkurtime të mëdha. Mos insistoni shumë në pikëpamjet tuaja.

Ju dëshironi të keni komoditetin e udhëtimit dhe argëtimit. Ju pëlqen jeta e bukur dhe gjërat e shtrenjta. Ju e doni luksin. Por mos shpenzoni shumë nëse nuk i keni mbuluar faturat e tjera. Blini me zbritje pasi të keni bërë fillimisht një studim tregu. Argëtohu me atë që ke.

Virgjëresha-Ju dëshironi të ndiheni të sigurt dhe çdo gjë që shqetëson situatat e njohura ju streson, veçanërisht nëse nuk keni kohë për të reaguar. Ndryshimet janë shpesh të pashmangshme dhe ju duhet të mësoni të evoluoni. Ju jeni një filantrop dhe i aftë të dilni vullnetarisht për të ndihmuar njerëzit e tjerë.

Ju hidhëroheni për të dashurit tuaj, i këshilloni dhe i ndihmoni sepse jeni të sigurt që jeni kujdesur të lini diçka mënjanë. Në fund të fundit, shumica e llogarive bankare i përkasin shenjës suaj të zodiakut. Ju e dini se çfarë keni dhe çfarë duhet të shpenzoni për të kaluar muajin tuaj. Sigurisht, ju jepni gjithçka për të shijuar një darkë të mrekullueshme apo një mbrëmje të paharrueshme.

Bëni një buxhet me çdo detaj. Mundohuni të kërkoni gjëra nga vendi juaj i punës dhe mos u mbështetni në idenë se të tjerët do t’ju njohin vlerën dhe do t’ju shpërblejnë. Punoni më shumë për të mos numëruar çdo euro. Vendosni objektiva dhe planifikoni që të ndiheni të sigurt. Nuk konsiderohesh koprrac por largpamës. Jeni më shpërdorues nëse keni një hënë apo horoskop në shenjën e Luanit apo Shigjetarit.

PESHORJA-Ju jeni në gjendje të udhëtoni ose të argëtoheni edhe nëse keni para në fatura. Nuk i numëroni, sado që punoni për t’i nxjerrë, në mënyrë që të jetoni në një ambient elegant dhe pamja juaj të jetë pa të meta. Ju dëshironi të kujdeseni për veten edhe nëse duhet të merrni hua për të, duke pasur optimizmin se gjithçka do të bëhet më mirë.

Për të kaluar një kohë të mirë, mund të arrini tavanin e çdo krediti. Nuk ka më mbeturina. Bukuria është brenda nesh. Sharmi i personalitetit tuaj dhe bukuria juaj e brendshme janë po aq të rëndësishme. Bej kujdes! Do të ishte mirë të ulesh e të paguhesh ose të jesh menaxher dhe të japësh urdhra, por nuk është gjithmonë kështu. Mund të humbisni gjërat që i keni marrë si të mirëqena (vlen për të lindurit në fillim të shenjës).

AKREPI-E panjohura nuk të tremb. Ka substancë dhe interes, është një tërheqje epshore për ju dhe do të përpiqeni me shpirtin tuaj luftarak të eksploroni çdo mundësi të re që ju hapet. Ju mbijetoni edhe në situatat më të vështira. Rutina dhe çdo gjë që nuk ndryshon të vret. Keni mënyra për t’i shpëtuar krizës. I afron njerëzit me seksin dhe njohjet e reja.

Dëshirat tuaja janë më të forta se ajo. Çfarëdo që të vendosni në sy, e pushtoni me çdo kusht. Ju duroni edhe më të vështirat. Jeni kokëfortë dhe nuk dorëzoheni derisa të gjeni zgjidhje. Ju keni lindur përmes hirit tuaj. Ju punoni në mënyrë metodike dhe realiste. Ju kontrolloni emocionet tuaja kur bëhet fjalë për punën dhe paratë. Puna në grup dhe puna ekipore ju favorizojnë nëse përpiqeni të kufizoni eksplozivitetin dhe nervozizmin e personazhit tuaj.

Besoni më shumë partnerët tuaj sepse qëllimi i përbashkët i të gjithëve është prosperiteti. Ju keni një intuitë që ju ndihmon të shkëlqeni. Largoni çdo energji negative. Mos u bëni xheloz për njerëzit që bëjnë më shumë, sepse ju mund të bëni më mirë nëse dëshironi. Ju nuk konsideroheni dorështrënguar apo shpërdorues. Ju e dini se si të mbani ekuilibrin tuaj, ju e dini se çfarë keni nevojë dhe çfarë jo. Nëse, sigurisht, do të hidhni një viktimë të mundshme dashurie, mund të mbeteni me një xhep bosh.

SHIGJETARI-Ndryshimet ju magjepsin. Ju nuk mund të duroni përsëritjen e jetës së përditshme. Me sundimtarin tuaj Jupiterin nuk e keni të vështirë të përballeni me trazirat. Sado kërcënuese të jenë, ju keni besim te vetja dhe përshtateni lehtësisht me rendin e ri të gjërave. Ju e dini shumë mirë se disa ngjarje ndryshojnë jetën tonë përgjithmonë. Çështja është të kuptojmë ndryshimin global. Jeni optimiste dhe e qeshur.

Nuk e lini poshtë për asnjë arsye, nuk dekurajoheni nga kriza financiare apo një falimentim i mundshëm. Ju menaxhoni. Edhe nëse nuk keni para, hipni në makinë dhe kudo që të çon rruga. Udhëtimi ju ngre psikologjikisht. Jeni në kërkim të njerëzve praktik që do t’ju bëjnë një plan të ardhurash, shpenzimesh. Zbuloni mënyra të thjeshta dhe ekonomike jetese. Ju lëvizni dhe takoni njerëz që ju ofrojnë mundësi në vendin e punës.

Ju humbisni para (veçanërisht në udhëtime) shpesh duke harruar faturat që duhet të paguani. Ju i doni paratë dhe lirinë që ju japin. Merruni me diçka në jetën tuaj që ju frymëzon dhe është e sigurt që edhe ato do të vijnë.

BRICJAPI-Ndryshimet janë kërcënuese për ju nëse nuk shkojnë në drejtimin e duhur. Jeni gati të bëni dy ose tre punë për të pasur sukses. Nuk keni frikë nga puna. Ju e dini se si të kurseni pa humbur komoditetin tuaj.

Asgjë nuk pengon planet tuaja. Mos e humbni guximin. Keni një talent për të menaxhuar financat. Vendosni themelet për një të ardhme më të sigurt. Jeni të zgjuar dhe praktik. Ju nuk dëshironi të keni borxh asgjë. Puna të shtyn ndonjëherë dhe e hedh jashtë sepse ke nevojë për të. Atëherë mund të prishni shumë më tepër seç duhet. Gjeni një ekuilibër mes jetës suaj profesionale dhe asaj personale.

Të mirat materiale ju ofrojnë siguri dhe punoni deri në fund për të mbushur xhepat. Jeni shumë punëtor dhe të aftë për të bërë komandë të mirë. Suksesin e arrini me kënaqësi dhe e keni pleqërinë e mirë sepse nuk i shpenzoni paratë që i keni fituar me aq mund.

UJORI-Dëshironi të ndryshoni të gjithë botën, do t’i përmbaheni ndryshimeve të vogla? Ju lini pas situatat e përfunduara dhe nuk lidheni lehtë pasi sunduesi juaj është Urani, planeti i trazirave të papritura. Mungesa e bashkëngjitjeve lehtëson çdo ndryshim. Ju përfitoni nga çdo mundësi që ju jepet. Jeni të angazhuar në aktivitete të reja, bëni investime. Ju nuk e vendosni atë.

Ju pëlqen jeta e mirë dhe i kufizoni në minimum nevojat tuaja të përditshme për ta shijuar atë. Gjithmonë ka mundësi për të lirë dhe të pavarur. Përmirësoni jetën tuaj duke ndryshuar zakonet tuaja, duke vendosur kufizime në buxhetin tuaj dhe duke parë realisht burimet tuaja të të ardhurave. Ndiqni ëndrrat tuaja më shumë me këmbë në tokë. Balanconi të ardhurat dhe shpenzimet tuaja, ju dua në atë që keni nevojë. Mos shpenzoni pa kujdes. Shpenzoni shtesë në portofolin tuaj vetëm nëse mund ta përballoni atë.

Ju gjeneroni ide të jashtëzakonshme, por jo gjithmonë mund t’i zbatoni ato vetë. Ndoshta do të ndihmonte të bëheshe pjesëtar i një ekipi dhe aty do të fitonit shumë para, një pjesë të të cilave do t’ia kushtonit kauzave publike. Derri prej balte në shtëpi nuk është dekorativ, ai është derrkuc.

PESHQIT-Ndryshimet nuk i interpretoni lehtë me logjikë. I ndjeni më shumë dhe nuk ju pëlqejnë, veçanërisht nëse duhet të ndryshoni veprimin tuaj. Është e vështirë për ju të merrni vendime. Ju refuzoni të bëni kompromis. Por ju ndryshoni gjithçka, por në fakt asgjë nuk humbet. Ju përpiqeni të jetoni më thjesht me njerëz që ju lartësojnë psikologjikisht pa u stresuar veçanërisht.

Kujdes nga mashtrimet. Shikoni se cilët janë njerëzit me të cilët keni të bëni. Konsultohuni me miqtë përpara se të bëni ndonjë lëvizje ose blerje. Nuk jeni shumë praktik dhe nuk ja dilni shumë mirë me çështjet financiare. Merrni këshillat e një Demi, veçanërisht nëse nuk keni Marsin, horoskopin apo Hënën në një shenjë si Demi, Virgjëresha, Bricjapi. Mos lini fatura të papaguara për një qëndrim dy-ditor me të dashurin tuaj në Venecia romantike.