Kryeministri britanik Boris Johnson , i cili po lufton për të shpëtuar pozitën e tij pas kryengritjes që shkaktuan partitë në radhët e Partisë Konservatore në pushtet në kundërshtim me masat e bllokimit në Downing Street , njoftoi sot në Parlament se nuk do të japë dorëheqjen.

“Çdo javë, kryeministri ofron justifikime absurde dhe sinqerisht të pabesueshme për partitë në Downing Street dhe çdo javë ato bien” tha Kir Starmer, kreu i Partisë Laburiste të opozitës , në parlament.

Starmer, i cili përshëndeti rrëzimin e ligjvënësit Christian Wakeford, i cili la Konservatorët e Johnson për t’u bashkuar me Partinë Laburiste, e pyeti Johnson nëse një kryeministër duhet të japë dorëheqjen nëse ai mashtron Parlamentin. I pyetur nëse ai do të jepte dorëheqjen menjëherë, Johnson tha: “Jo”.

Në të njëjtin takim, një anëtar i lartë i grupit parlamentar konservator i tha Johnson se do të jepte dorëheqjen.

“Kam kaluar javë dhe muaj duke mbrojtur kryeministrin kundër votuesve shpesh të zemëruar ”, tha ish-ministri i Brexit, David Davis . “Por unë pres që udhëheqësit e mi të marrin përgjegjësinë për atë që bëjnë,” tha ai, duke iu referuar një deklarate të deputetit konservator Leo Emery drejtuar kryeministrit të atëhershëm Neville Chamberlain në vitin 1940. “Unë do t’i kujtoj atij një deklaratë shumë të njohur për të. “Për hir të Zotit, hiqni dorë””.