Lionel Messi konfirmohet se nuk është i disponueshëm për ndeshjen kualifikuese të Argjentinës kundër Kolumbisë të martën në Kupën e Botës.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë nuk luajti asnjë rol në fitoren e fundit 2-1 ndaj Kilit pasi iu dha pushim nga Argjentina.

Lionel Messi vendosi të kthehej në Argjentinë me familjen e tij gjatë pushimeve të fundit të Krishtlindjeve në Ligue 1. Ai përfundoi me COVID-19 gjatë udhëtimit dhe vetëm së fundmi u kthye në aksion për klubin e tij.

Mungesa njëmujore e Messit mori fund kur ai hyri si zëvendësues gjatë fitores 4-0 të PSG ndaj Reims javën e kaluar. Ai luajti të gjithë 120 minutat gjatë humbjes së penalltive të Kupës së Francës ndaj Nices dje.

Golat e pjesës së parë nga Angel Di Maria dhe Lautaro Martinez çuan në një fitore të rehatshme kundër Kilit për Argjentinën. La Albiceleste nuk ka humbur ende asnjë ndeshje gjatë fushatës kualifikuese të Kupës së Botës dhe ka nëntë fitore dhe pesë barazime nga 14 ndeshje deri më tani.