Duke parë përpara, tifozët e Milan bëjnë mirë të ëndërrojnë. Klubi së shpejti mund të kalojë në duart e fondit Investcorp, një fuqi e vërtetë në botën e financave ndërkombëtare. Nëse objektivi i pronës së Elliott Management ishte stabilizimi dhe rivendosja e llogarive të Milan, duke u fokusuar në të ardhurat e sponsorizimit dhe menaxhimin e përmbajtur të kostove, programi i fondit të Bahreinit mund të ishte dukshëm i ndryshëm.

Arabët duhet të përpiqen ta rikthejnë Milanin në majat e futbollit evropian duke investuar para për merkaton. Prandaj këto ditë nuk flitet gjë tjetër veçse për synime të reja luksoze për sezonin e ardhshëm. Investcorp mund të ndante menjëherë një buxhet të shkëlqyer tregu, me mundësinë e rritjes së tavanit të pagave dhe arritjes së objektivave që nuk ishin të realizueshme deri më tani. Një nga emrat që do t’i bënte tifozët e Milanit të ëndërronin shumë vjen nga Anglia. Shtypi britanik, në veçanti Daily Mirror, ka afruar klubin kuqezi me një sulmues ndërkombëtar anglez, i cili mund të ndryshojë fanellën e tij në fund të këtij sezoni. Ky është Raheem Sterling, një sulmues i gjithanshëm me një sens të shkëlqyeshëm goli që luan në Manchester City. Ajo që dukej si një territor i pamundur, domethënë të shkosh dhe të marrësh përforcime nga një prej klubeve më të pasura në botë, tani mund të bëhet realitet për Milan falë pronësisë së re të mundshme.

Sterling ka një kontratë që skadon në qershor 2023. Kjo do ta lehtësonte transferimin e tij, edhe nëse paga prej 15 milionë eurosh është mjaft e frikshme. Por Milani do të përpiqet, të paktën sipas thashethemeve që vijnë nga Britania e Madhe, ndoshta duke u fokusuar në marrëdhëniet tregtare mes Al Ardhi (pronar i Investcorp) dhe Mubadala. Ky është fondi sovran i Emirateve të Bashkuara Arabe, i cili ka aksione në vetë qytetin.

Gjithçka do të vendoset në fund të sezonit. Sterling vlerësohet mirë nga Pep Guardiola dhe ai vetë është shumë i lumtur në Mançester, ndaj do të donte të synonte rinovimin e kontratës. Por nuk është e sigurt që City do të jetë në gjendje të bëjë disa shkurtime gjatë verës për t’i hapur rrugë shtesave të reja me pesë yje, mbi të gjitha ardhjen e Erling Haaland nga Borussia Dortmund. Milani vëzhgon situatën dhe ëndërron shumë. Sterling në skemën taktike të trajnerit Pioli mund të luante çdo rol në sulm: sulmues anësor, sulmues i dytë apo qendërsulmues. Përveç dhënies së cilësisë dhe përvojës ndërkombëtare për ekipin.