Jose Mourinho është një nga personazhet kryesorë të Serie A, edhe pse nuk është portugezi që zbret në fushë.

Në sfidën kundër Cremonese në ndeshjen me Romën, tekniku luzitan koleksionoi kartonin e tretë të verdhë për këtë sezon.

Duke u ndëshkuar me të tretin karton të kuq është shndërruar në personazhin më të ndëshkuar në elitën italiane, më shumë se çdo futbollist që luan në fushë. Mourinho mbetet një personazh dhe këtë sezon në krye të Romës ka si objektiv të kualifikojë verdhekuqtë në Champions League sezonin e ardhshëm.

Nga ana tjetër, një objektiv i italianëve është të ecin sa më gjatë në Europa League me skuadrën që për momentin ka mbërritur në çerekfinale ku përballë do të ketë Real Sociedad.