Dy avionë bombardues rusë kanë fluturuar mbi Detin e Japonisë për më shumë se shtatë orë. Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se avionët ushtarakë kanë kryer patrullime gjatë ditës së sotme në afërsi të territorit të Japonisë.

Avionët e llojit Tupolev janë të aftë të bartin armë bërthamore dhe Moska vazhdimisht i përdor ata për të demonstruar forcën e saj ushtarake. Fluturimet e kryera së fundi nga ushtria Ruse janë një mesazh për qeverinë në Japoni.

Ditën e sotme, kryeministri japonez, Fumio Kishida zhvilloi vizitë në Ukrainë për të takuar Presidentin Zelenski dhe zyrtarë të tjerë të Kievit.

Vizita është një shenjë mbështetje që Japonia tregon nga luftës së Ukrainës kundër Rusisë.