Me një muaj të ri vjen mundësia për një fillim të ri, për të krijuar përvoja dhe mundësi të reja. Megjithatë, për një shenjë specifike, 31 ditët e ardhshme nuk do të jenë aq të mira. Maji është muaji “më i pafat” i Akrepit për këtë vit sipas astrologëve, edhe pse se ky vit është një vit i mirë për këtë shenjë në tërësi. Nga 1 maji deri më 31 maj mund të kenë më shumë kaos se ç’kanë përjetuar në 4 muajt e parë të vitit. Eklipsi hënor në shenjën e Akrepit më 5 maj do të sjellë emocione të mëdha dhe shumë drama.

Astrologët zbulojnë gjithashtu muajin më të pafat për 11 shenjat e mbetura.

Dashi – Tetor

Demi – Prill

Binjakët – Nëntor

Gaforrja – Dhjetori

Luani – Shkurt

Virgjëresha – Gushti

Peshorja – Shtator

Shigjetari – Korrik

Bricjapi – Janar

Ujori – Qershori

Peshqit – Mars