Në intervistën e saj të fundit vetëm gjashtë javë para vdekjes së saj, Tina Turner tha se donte të mbahej mend si “Mbretëresha e Rock and Roll-it”.

Këngëtarja ikonike vdiq në shtëpinë e saj në Küsnach afër Cyrihut të Zvicrës, të mërkurën në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë dhe të paspecifikuar.

Përfaqësuesit e saj për media konfirmuan vdekjen e saj, duke thënë: “Me të bota humbet një legjendë muzikore dhe një grua model”.

Më 9 prill, në ato që besohet se janë komentet e saj të fundit publike, ajo i tha gazetës britanike “The Guardian” në intervistën e saj të fundit se si shpresonte që bota ta kujtonte atë – dhe se si ajo nuk kishte frikë nga vdekja.

“Si do të dëshironit të kujtoheshit?”, ishte pyetja e drejtuar nga The Guardian ndaj artistes.

“Si Mbretëresha e ‘Rock and Roll’-it. Si një grua që u tregoi grave të tjera se është në rregull të përpiqen për sukses sipas kushteve të tyre”, u përgjigj këngëtarja ikonike në intervistën e saj të fundit.

E pyetur se çfarë e ‘frikëson’ me plakjen e saj, ajo u përgjigj: “Asgjë. Kjo është aventura e plotë e jetës dhe unë e përqafoj dhe e pranoj çdo ditë me atë që sjell”.

E mprehtë si kurrë më parë, Turner bëri shaka nëse do të donte më shumë seks, para apo famë – duke thënë: ‘Në moshën time, a ka një alternativë tjetër?” dhe tregoi se si ajo po shijonte ‘anonimitetin në pension’.

foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri 123456789PreviousNext
Turner ka lënë pas dy nga katër djemtë e saj – dy prej të cilëve e paraprinë atë në vdekje – dhe bashkëshortin e saj 67-vjeçar, Erwin Bach. Dyshja u martuan në vitin 2013 pas afro 30 vitesh lidhje.

Ndër të parët që bëri homazhet ndaj saj ishte Mick Jagger, me të cilin ndau kiminë elektrizuese në skenë.

“Jam shumë i pikëlluar për ndarjen nga jeta të shoqes sime të mrekullueshme Tina Turner. Ajo ishte vërtet një interpretuese dhe këngëtare jashtëzakonisht e talentuar”.

“Ajo ishte frymëzuese, e ngrohtë, qesharake dhe bujare. Ajo më ndihmoi shumë kur isha i ri dhe nuk do ta harroj kurrë”, ka shkruar Jagger.

Dizajneri Giorgio Armani, me të cilin ishin miq të mirë, tha: “E dëgjova vdekjen e Tina Turnerit me trishtim dhe mosbesim: me energjinë e saj të pabesueshme ajo dukej e përjetshme. Muzika e saj sigurisht që është. Do të më mungojë një mike e madhe, të cilën edhe kam pasur kënaqësinë ta vesh shumë herë. Në jetë, ajo ishte sikur të ishte në skenë – energji e pastër. Jam thellësisht i pikëlluar”.

E lindur me emrin origjinal Anna-Mae Bullock në vitin 1939 në Brownsville, Tennessee, nga prindërit Zelma dhe Floyd Bullock, Turner kapërceu një fëmijëri të trazuar dhe martesë abuzive për t’u bërë një sensacion muzikor dhe interpretues legjendar në muzikën e zhanrit ‘rock and roll’.

Në fillim të të 20-ave, ajo krijoi famë me “Ike and Tina Turner Revue”, një grup i formuar me ish-bashkëshortin e saj.

Pas mbulesës së tyre të suksesit dhe lumturisë martesore, ajo duroi abuzim brutal gjatë gjithë martesës. Ata u divorcuan në vitin 1978.

Turner, e vendosur për të pasur sukses vetë dhe me katër djem për të rritur, habiti fansat dhe mediat duke folur publikisht për abuzimin që kishte përjetuar nga ish-bashkëshorti.

“Doja t’i ndaloja njerëzit të mendonin se Ike dhe Tina ishin kaq pozitivë, se ne ishim një ekip kaq i mrekullueshëm”, shpjegoi Turner në një dokumentar me të njëjtin emër.

Nga fillimi i viteve 80, ajo ishte një fuqi muzikore më vete, duke qëndruar krah për krah me yjet e rock-ut më të nderuar në botë.

Shfaqjet elektrizuese me Mick Jagger dhe David Bowie i vunë flakën suksesit të saj dhe ajo u nderua shpejt me çmime dhe një yll në ‘Hollywood Walk of Fame’.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Turner fitoi tetë çmime ‘Grammy’ nga 25 nominime dhe tri çmime ‘Grammy’ të përjetshme. Koncerti i saj i fundit në stadium ishte në Sheffield, Angli, në vitin 2009.

Vitet e fundit, ajo është përkujtuar nga Tina – “The Tina Turner Musical” – në West End të Londrës dhe në të gjithë SHBA-në.

Ajo mori pjesë në natën e hapjes në New York City në vitin 2019 dhe mahniti publikun me një performancë të shkurtër.

Vitet e fundit ajo ka jetuar e qetë me bashkëshortin e saj në Zvicër.
Një deklaratë shoqëruese në faqen e këngëtares të mërkurën në rrjetet sociale tha: “Me pikëllim të madh njoftojmë ndarjen nga jeta të Tina Turnerit”.

“Me muzikën e saj dhe pasionin e saj të pakufishëm për jetën, ajo magjepsi miliona fansa në mbarë botën dhe frymëzoi yjet e së nesërmes”.

“Sot i themi lamtumirë një shoqeje të dashur që na lë të gjithëve punën e saj më të madhe: muzikën e saj”.
“E gjithë dhembshuria jonë e përzemërt shkon për familjen e saj. Tina, do të na mungosh shumë”.

Ndërsa shkaku specifik i vdekjes së saj nuk është zbuluar, betejat e saj shëndetësore janë dokumentuar mirë.

Burri i saj Erwin i dhuroi asaj një nga veshkat e tij në vitin 2017 pas viteve të dështimit kronik të veshkave dhe një diagnoze me kancer.

Në kujtimet e saj, Turner lavdëroi Bach-un që i mësoi asaj ‘si të dashurojë pa hequr dorë nga ajo që është’.

“I japim njëri-tjetrit liri dhe hapësirë për të qenë individë në të njëjtën kohë që jemi çift”, ka shkruar këngëtarja në librin e saj.

“Erwin, i cili është një forcë e natyrës në të drejtën e tij, kurrë nuk ka qenë aspak i frikësuar nga karriera ime, talentet apo fama ime. Ai më tregon se dashuria e vërtetë nuk kërkon zbehjen e dritës sime në mënyrë që të shkëlqejë”, kishte shkruar ajo.

“Përkundrazi, ne jemi drita e jetës së njëri-tjetrit dhe duam të shkëlqejmë sa më shumë që të mundemi, së bashku”.

Fëmijëria e hershme e Turner në Brownsville, një qytet në Tenesi, ishte një fëmijëri modeste. Prindërit e saj ishin aksionerë me një martesë të paqëndrueshme që u bë aq e dhunshme, sa e ëma e mori atë të jetonte me gjyshen kur ajo ishte vetëm 11 vjeçe.

Në moshën 16-vjeçare, ajo u transferua në St. Louis, Misuri, ku u njoh me ish-bashkëshortin e saj, Ike Turner.
Ai e ftoi atë në skenë për të kënduar me grupin e tij dhe i bëri aq shumë përshtypje sa i ofroi menjëherë një vend të përhershëm.

Turner vazhdoi të niste një karrierë solo, duke u ndarë në mënyrë romantike dhe muzikore nga Ike për të arritur suksesin vetëm.

Në vitin 1969 – një vit pasi u përpoq të vriste veten me 50 pilula valium – asaj iu dha çmimi i saj i parë ‘Grammy’ për këngën “The Hunter”.

Vetëm kur u nda nga Ike në fund të viteve 70 dhe kapërceu perspektivat e zymta të karrierës në Las Vegas që ajo filloi një rikthim të jashtëzakonshëm.

Turner ka lënë pas dy djem të rritur dhe bashkëshortin e saj Erwin Bach. Dyshja u martuan në vitin 2013 pas afro 30 vitesh lidhje.

Dy nga djemtë e saj i paraprinë në mënyrë tragjike në vdekje; në vitin 2018, djali i saj Craig, atëherë 59 vjeç, kreu vetëvrasje në një shtëpi në Los Angeles.

Në dhjetor të vitit të kaluar, djali i Turner, Ronnie, vdiq në moshën 62-vjeçare nga ndërlikimet e shkaktuara nga kanceri i zorrës së trashë.