planifikojnë një udhëtim islandez midis shtatorit dhe marsit, kur netët janë më të gjata. Sigurohuni që të merrni parasysh një udhëtim në Lagunën spektakolare Sky, një përvojë gjeotermale me pamje nga Atlantiku Verior dhe që ndodhet afër qendrës së qytetit Reykjavik, ku mund të zhyt veten në një ritual shqisor me shtatë hapa, ultra rinovues.

Madrid, për një bollëk arti

Çudia e Madridit bëhet edhe më e dukshme jashtë sezonit, duke e bërë vjeshtën dhe pranverën kohë optimale për t’u vizituar. Hapjet pranë lagjes së artit të kryeqytetit përbëjnë një bazë ideale për të eksploruar kulturën vendase. Mandarin Oriental Ritz Madrid zbuloi ridizajnimin e tij të vlerësuar vitin e kaluar, duke treguar rinovime të mëdha dhe të përpikta në pallatin 110-vjeçar Belle Époque në Trekëndëshin e Artë të Artit me muzeun e artit Prado praktikisht në pragun e tij dhe afër lagjen tregtare të qytetit. Pak më larg, por ende në distancë të lehtë në këmbë nga Muzeu Reina Sofia dhe Muzeu Thyssen-Bornemisza, Villa Magna e Rosewood gjithashtu është hapur sërish kohët e fundit – e riimagjinuar nga grupi i hoteleve luksoze me arkitekt Ramón de Arana dhe Bar Studio për të krijuar një oaz elegant. Prona madhështore krenohet me katër restorante – duke përfshirë Amós, të drejtuar nga shefi me yje Michelin, Jesús Sánchez – dhe një nënshkrim elegant Rosewood Spa. Four Seasons ka mbërritur në zemër të qytetit si një destinacion arti në vetvete: prona është shtëpia e një koleksioni prej gati 1500 pjesësh, nga klasikët tek veprat bashkëkohore të artistëve në zhvillim. Por nuk ka të bëjë vetëm me të renë: në anën tjetër të spektrit, hoteli më i vjetër i qytetit, Gran Hotel Inglés, i cili daton në vitin 1886, u jep mysafirëve mundësinë të thithin historinë e pasur të qytetit