Duket se Apple tani është gati për të luajtur me megapiksel.

iPhone 16 i shumëpritur është gati të kalojë paraardhësin e tij, iPhone 15, me një mori përmirësimesh të dukshme. Një përmirësim i madh është madhësia e ekranit të iPhone 16, e cila thuhet se është më e madhe dhe më zhytëse se kurrë.
Dëshmia më e fundit për këtë vjen nga një raport i Economic Daily News (nëpërmjet MacRumors), i cili thotë se Apple planifikon të përdorë lente xhami të avancuar të derdhur në iPhone 16 Pro Max. Thuhet se kjo lloj lenteje është më e hollë se ai që përdor Apple aktualisht, që do të thotë se goditja e kamerës mund të jetë më e vogël dhe telefoni në tërësi mund të jetë më i hollë dhe më i lehtë.

Të apasionuarit pas fotografisë do të entuziazmohen gjithashtu nga avancimet e kamerës në iPhone 16. Modelet Pro dhe Pro Max pritet të kenë një kamerë mahnitëse të pasme 48 megapikselë, me një sensor më të madh për performancë të përmirësuar në dritë të ulët dhe aftësi të përmirësuara të përpunimit të imazhit. Përveç kësaj, prezantimi i modalitetit Cinematic për regjistrimin video premton video me cilësi profesionale me një thellësi të vogël fushe, duke krijuar efekte vizuale mbresëlënëse dhe fokus dinamik në subjektet në lëvizje.
Modelet e thjeshta të iPhone 16 priten me një dizajn të ri në kamerat e pasme që do të zëvendësonte dy kamerat diagonale me dy vertikale. Kur thashethemet u publikuan, besohej se kjo do të bëhej në mënyrë që iPhone 16 dhe iPhone 16 Plus të mund të regjistronin video hapësinore që mund të luhej në 3D në Vision Pro. Tani për tani vetëm iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max mund ta bëjnë këtë.

Ndërsa madhësia e ekranit vjedh vëmendjen, është e rëndësishme të theksohet se iPhone 16 thuhet se është shtëpia e një numri karakteristikash të tjera novator. Kjo përfshin një çip të ri A16 Bionic, i njohur për performancën e përmirësuar dhe jetëgjatësinë e përmirësuar të baterisë që siguron përdorim të pandërprerë gjatë gjithë ditës. Për më tepër, iPhone 16 pritet të mbështesë lidhjen 5G, duke i katapultuar përdoruesit në epokën e shpejtësive të shpejta të rrjetit.

Ka pasur disa rrjedhje dhe thashetheme për iPhone 16, i cili pritet të dalë në 2024. Disa nga rrjedhjet më të dukshme përfshijnë: Modelet iPhone 16 Pro dhe Pro Max pritet të kenë një dizajn të ri me një prerje në formë pilule për kamerën e përparme dhe sensorët Face ID dhe një hapje me vrima për kamerën e pasme.
Modelet iPhone 16 Pro dhe Pro Max gjithashtu pritet të kenë një çip të ri A16 Bionic, një kamerë të re të pasme 48 megapikselë dhe një modalitet të ri Cinematic për regjistrimin e videos. IPhone 16 gjithashtu pritet të ketë një dizajn të ri me një ekran të sheshtë dhe një port të ri USB-C. Është e rëndësishme të theksohet se këto janë vetëm rrjedhje dhe thashetheme dhe asgjë nuk është konfirmuar zyrtarisht nga Apple. Megjithatë, rrjedhjet na japin një ide të mirë se çfarë të presim nga iPhone 16.