OKB-ja thotë se ka pezulluar lëvizjet në Gaza gjatë natës për të paktën 48 orë për të vlerësuar sigurinë pas vrasjes së shtatë punonjësve të ndihmës.

Zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric tha se pezullimi filloi dje, shkruan Sky News.
“Me mbylljen e zisë së bukës, ne kemi nevojë për staf humanitar dhe furnizime që të mund të lëvizim lirshëm dhe të sigurt nëpër Rripin e Gazës,” u tha ai gazetarëve.

Karvani i automjeteve World Central Kitchen u godit teksa po largohej nga Gaza veriore të hënën mbrëma. Izraeli tha se i kreu sulmet gabimisht dhe ka nisur një hetim.