“Pas takimit me Daniele De Rossi të mërkurën pasdite, ne jemi të kënaqur të njoftojmë se ai do të vazhdojë të mbajë postin e tij si trajner përtej sezonit 2023-2024,”- njoftuan Dan dhe Ryan Friedkin të enjten.

Pronarët e AS Roma vazhduan: “Që kur mori drejtimin e ekipit, ai ka pasur një ndikim pozitiv në klub dhe ka vazhduar të shkruajë historinë e tij të jashtëzakonshme me Romën”. Megjithatë, kohëzgjatja e kontratës së tij të re nuk u specifikua.

Tetë fitore në njëmbëdhjetë ndeshje të Serisë A

Në moshën 40-vjeçare, De Rossi, ish-lojtari emblematik i AS Roma, ku kaloi pothuajse të gjithë karrierën e tij (2001-2019), pasoi José Mourinhon në janar, me një kontratë që skadonte në fund të sezonit. Klubi atëherë ishte i 9-ti në Serie A.

Tani është i 5-ti dhe në rrugën e tij të mirë për t’u kualifikuar në Champions League të ardhshme, pasi Italia duhet të rikuperojë vendin e pestë për C1 falë koeficientit të saj UEFA për sezonin.

Nën drejtimin e De Rossi, i cili deri atëherë kishte drejtuar vetëm SPAL (2022-2023), AS Roma fitoi tetë nga njëmbëdhjetë ndeshjet e tyre në kampionat. Klubi kryeqytetas është ende në garë në Europa League. Ai pret AC Milan (21:00) të enjten në ndeshjen e dytë çerekfinale, pasi fitoi ndeshjen e parë (1-0) në ‘San Siro’.