Roberto Rosetti, Kryetar i Komitetit të Gjyqtarëve të UEFA-s, thotë se vetëm kapitenët do të lejohen të protestojnë ndaj vendimeve të gjyqtarëve në Euro 2024, ndërsa të gjithë lojtarët e tjerë që u afrohen zyrtarëve dhe “tregojnë çdo lloj mosrespektimi ose mospajtimi do të marrin një karton të verdhë”.
Ish-arbitri i Serie A, Rosetti shpjegoi disa udhëzime të reja për Euro 2024 në një artikull të shkruar për “La Gazzetta dello Sport” të martën.

“Të jesh arbitër në futbollin modern është shumë e vështirë. Zyrtarët marrin 200 deri në 250 vendime për lojë, pra një në çdo 22 sekonda, në situata të vështira dhe ndonjëherë të diskutueshme, nën presion të madh”, ka shkruar Rosetti.

“Çdo vendim shqyrtohet nga këndvështrime të ndryshme nga ekspertët dhe fansat”.

“Sjellja e futbollistëve dhe trajnerëve ka qenë gjithmonë kyçe në futboll. Gjatë seminarit të Euro 2024 në prill, trajnerët ranë dakord që ata ishin të gatshëm të punonin për të favorizuar lojën e ndershme”.

“Është e pamundur t’u shpjegosh një vendim 22 lojtarëve rreth teje. Kjo mund të çojë në një ndërprerje në komunikim. Të gjithë besojnë se është e dëmshme për imazhin e futbollit. Natyrisht, disa vendime do të diskutohen gjithmonë. Megjithatë, në një përpjekje për të përmirësuar status quo-në, ne në UEFA duam që gjyqtarët t’u shpjegojnë vendimet e tyre të gjitha skuadrave të përfshira në Euro 2024”, theksoi ai.
“Ideja është e thjeshtë. Ne do t’u kërkojmë të gjitha skuadrave të sigurojnë që vetëm kapiteni i tyre të flasë me arbitrin”, tha Rosetti.

“Është e rëndësishme të theksohet se ne duam vetëm që kapiteni i një ekipi të flasë me arbitrin. Do të jetë përgjegjësia e tij (kapitenit) të sigurojë që shokët e tij të skuadrës të mbajnë distancën e tyre nga arbitri. Çdo lojtar që injoron rolin e kapitenit të tij dhe i afrohet arbitrit duke treguar çdo lloj mosrespektimi ose mospajtimi, do të marrë një karton të verdhë”.

“Natyrisht, nëse kapiteni është portieri, çdo ekip duhet të emërojë një lojtar tjetër që mund ta mbulojë atë rol në rast se një incident ndodh në anën e kundërt të fushës”, shtoi ai.
Ky mund të jetë rasti i Italisë pasi Gigio Donnarumma pritet të jetë kapiten i Azzurrit në Euro 2024.

Ylli i PSG-së mbajti shiritin në gjashtë nga shtatë paraqitje nën drejtimin e Luciano Spalletti-t, ndërsa Ciro Immobile ishte kapiten në CT kundër Maqedonisë së Veriut në shtator 2023.
Rosetti është ndër gjyqtarët më të mirë të të gjitha kohërave dhe u tërhoq pas Kupës së Botës 2010. Ai bëri debutimin e tij në Serie A në 1996 dhe mori simbolin e tij FIFA në 2002. Ish-arbitri italian aktualisht është Shefi i Arbitrave dhe Kryetar i Komitetit të Arbitrave në UEFA.