Aventura e Italisë në “EURO 2024” ka nisur zyrtarisht, me kombëtaren “Azzurri” që ka zbarkuar në Dortmund.

Spalletti dhe lojtarët e tij do të akomodohen në Iserlohn dhe më pas do të nisin përgatitjet për startin e Europianit.
Italia do të luajë takimin e parë në grup përballë Shqipërisë më 15 qershor në Dortmund, në orën 21:00.