Moska ka përjashtuar pjesëmarrjen në një samit të dytë të paqes të organizuar nga Ukraina. Ukraina po përgatitet të mbajë konferencën përpara fundit të vitit, pasi 78 vende morën pjesë në të parën e saj në Zvicër muajin e kaluar, pa përfshirë Rusinë apo Kinën.

Kievi ka thënë se një armëpushim varet nga largimi i trupave ruse nga territori ukrainas, të cilin Kremlini e quajti një “ultimatum” të papranueshëm, pavarësisht se ai kërkon që Ukraina të dorëzojë katër rajone të Ukrainës dhe të heqë aspiratat e saj për t’u bashkuar me NATO-n në këmbim të një armëpushimi.
“Ne nuk pranojmë ultimatume të tilla dhe nuk synojmë të marrim pjesë në samite të tilla”, tha zëvendësministri i Jashtëm Mikhail Galuzin.

Në samitin e paqes të NATO-s dje, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba i tha homologut të tij hungarez se çdo iniciativë për t’i dhënë fund luftës së Moskës në Ukrainë nuk duhet të bazohet në narrativat ruse.
Kryeministri hungarez Viktor Orban kishte vizituar Kievin, Moskën dhe Pekinin për bisedime që ai i cilësoi si një “mision paqeje”, duke i propozuar Volodymyr Zelensky të konsideronte një armëpushim për të përshpejtuar një proces paqeje. Zyrtarët e Kievit e hodhën poshtë idenë, duke thënë se kjo vetëm do të lejonte Rusinë të përgatitej për më shumë sulme.