21.09.2021 04:10

Kulture

Artizanet e Korçës, hapet ekspozita ‘Edhe unë punoj’

Janë të shumta artizanet që ruajnë traditën e punimeve me dorë në Korçë. Ato mund të realizojnë nga elementet dekorativë për shtëpinë, objektet funksionale e...

Nesër koncerti në “Air Albania”, Ermal Meta dhe kryebashkiaku Veliaj zbulojnë detaje në konferencë...

Këngëtari i famshëm me origjinë shqiptare, Ermal Meta në konferencën për shtyp një ditë para koncertit të tij në stadiumin "Air Albania" premtoi se...

“Grand Gala”, rihap dyert i rikonstruktuar Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit

Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit rihapi sot dyert pas rikonstruksionit, në një mbrëmje gala, me pjesëmarrjen e legjendës së operas botërore, Placido Domingo...

Tirana zgjohet me një vrasës serial në qarkullim

"Tani nuk ka më asnjë dyshim. Në Kryeqytet po qarkullon një vrasës serial. Pavarësisht se Policia e Shtetit ende nuk ka bërë një deklaratë...

Pandemia përmes syve të artit

23 histori të ndryshme, histori me të panjohura, në kohën e frikës dhe të izolimit ku duket se bota ndali për të luftuar një...

Filmi shqiptar triumfon me dy çmime në Festivalin e Venedikut

Filmi “Vera andrron detin” ka triumfuar në Festivalin e Venedikut. Filmi me regji të Kaltrina Krasniqit, është vlerësuar me çmimin ‘Inclusion Edipo Re’ dhe...

Restaurimi i teqesë së Kaninës, rilind monumenti i kategorisë së parë

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti solli sot në vëmendje rilindjen e Teqesë së Kaninës, monument kulture i rëndësishëm, ndërsa shtatori është muaji i trashëgimisë. Restaurimi...

Biblioteka e re e Laprakës do mbajë emrin e aktorit e regjisorit Valter Gjoni,...

Biblioteka e re në zonën e Laprakës nga sot do të mbajë emrin e aktorit, regjisorit, shkrimtarit dhe publicistit të njohur, Valter Gjoni, i...

Vlorë, ‘takim brezash’ në Kalanë e Kaninës

Ritmet e muzikës popullore, këngët polifonike, vallet e gatimet tradicionale bënë bashkë banorë të fshatit, vizitorë e dashamirës të artit në një mbrëmje festive...

Vijojnë gërmimet arkeologjike në varrezën mesjetare të Përmetit, Rama: Dëshmi për gjeografinë kulturore të...

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në llogarinë e tij në ‘Facebook’ fotot nga gërmimet arkeologjike në varrezën mesjetare e zbuluar në Përmet. Specialistët e Institutit...