Pasi presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi vrasjen e gjeneralit të lartë të Iranit, Qassem Soleimani, shumëkush ka shtruar pyetjen se sa do të mund ta përballonte ky vend një konfrontim me ushtrinë më të fortë në botë.

Një pyetje e tillë vjen pasi, ndërsa Irani mban zi për vdekjen e gjeneralit, zyrtarët nga të dy vendet kanë shkëmbyer paralajmërime të ashpra, duke u bërë thirrje forcave ushtarake dhe aleatëve përkatës “për gatishmëri”.

Sipas Global Fire Poëer, një faqe interneti e renditjes së ushtrive, ajo e SHBA-së renditet si ushtria më e fortë në botë, ndërsa Irani gjendet në vendin e 14-të nga 137 vendet që konsiderohen në rishikimin vjetor.

Sidoqoftë, rrjeti i fortë i Iranit “aleatët rajonalë” përbëjnë një kërcënim të madh për objektivat e SHBA-së dhe pritet të luajnë një rol të madh në rritjen e tensioneve midis dy vendeve, shkruan mediumi britanik Metro.

Presidenti amerikan tha që ai urdhëroi sulmin ajror në Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit sepse Soleimani, 62 vjeç, po ‘komplotonte vrasjen’ e amerikanëve që banonin në vend.

Trump akuzoi komandantin e dytë më të fuqishëm të Iranit si përgjegjës për një seri luftërash në të gjithë Lindjen e Mesme, përfshirë sulmet e ‘orkestruara’ të milicisë në bazat e koalicionit amerikan në Irak.

Ai gjithashtu mendohet të ketë mbështetur demonstratat e dhunshme në Ambasadën amerikane në Bagdad, në fillim të javës së kaluar.

Irani e ka bërë të qartë tashmë se SHBA do të ketë pasoja të rënda për sulmin, me udhëheqësin suprem Ayatollah Ahmad Khatami që ka kërcënuar trupat amerikane në Lindjen e Mesme.

Ai paralajmëroi se është ‘koha për të pastruar rajonin nga këto kafshë tinëzare’, duke shtuar: ‘Unë po u them amerikanëve, veçanërisht Trump, ne do të marrim hak…’.

Sipas Metro, Irani vuan disavantazhe të mëdha ushtarake në krahasim me SHBA-në, pasi është detyruar të mbështetet në prodhimin e brendshëm të armëve, pas një embargoje të armëve të SHBA-së dhe jo vetëm.

Sidoqoftë, forca e tij qëndron në rrjetin e saj të forcave të udhëhequra nga Quds, një njësi e Trupave të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) –degë e Forcave të Armatosura të vendit të themeluara pas Revolucionit Iranian në 1979.

Fuqia ushtarake e Iranit

Irani ka një personel ushtarak aktiv prej rreth 523,000 trupash – me marinën, forcat ajrore dhe IRGC.

Por me një popullsi prej më shumë se 83 milionë banorësh, vendi ka aftësinë të tërheqë më shumë fuqi njerëzore nëse është e nevojshme (rreth 47 milionë).

Buxheti i tyre i mbrojtjes arrin në 6.3 miliardë dollarë, që është shumë më i vogël se ai i SHBA-së.

Fuqia e saj tokësore përbëhet nga 8,577 tanke luftarake, projektues raketash, artileri vetëlëvizëse, automjete të blinduara luftarake dhe artileri tërheqëse.

Fuqia ajrore, përfshirë edhe helikopterët, qëndron në 512 njësi, ndërsa ajo posedon 398 anije dhe nëndetëse.

Vendi aktualisht ka 12 raketa operative, të cilat janë kryesisht me rreze të shkurtër dhe me rreze të mesme, ndërsa një numër janë në zhvillim.

Sidoqoftë, një raport i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së thotë se forcat raketore të Iranit janë më të mëdhatë në Lindjen e Mesme.

Fuqia ushtarake e SHBA-së

SHBA-ja pranohet gjerësisht se ka ushtrinë më të fortë në botë.

Fuqia e saj ushtarake është dukshëm më e fortë se ajo e Iranit me 1.281.900 personel aktiv dhe një shtesë 144,872 në dispozicion.

Ka një buxhet mbrojtës tronditës prej 716 miliardë dollarësh dhe megjithëse ka më pak raketa se Irani (shtatë), ato janë shumë më të avancuara, përfshirë Trident D-5 dhe një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM).

Thuhet se SHBA dhe Rusia posedojnë më shumë se 90 për qind të kokave bërthamore në botë dhe të dy kombet kanë pothuajse një numër të barabartë.

Kombi amerikan gjithashtu ka forcën më të madhe ajrore dhe detare – kjo e fundit e matur me tonazh – në botë

Ushtria amerikane krenohet me 48.422 tanke luftarake, projektues raketash, artilerie vetëlëvizëse, automjete të blinduara luftarake dhe artileri tërheqëse.

Në fuqinë e saj ajrore, SHBA aktualisht ka 10.117 njësi, si dhe 415 në forcat detare.