Tashmë sitauta meteorologjike mbi vendin tonë ka ndryshuar totalishtë.Pas një kohe të gjatë me diell dhe thatësire janë rikthyer reshjet e shiut.Dhe nisur nga kjo Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka treguar se moti do të jetë i paqëndrueshëm i shoqëruar me vranësira mesatare dhe të dendura si dhe reshje shiu të herpashershme përgjatë pjesës më të madhe të ditës. Por nuk do të mungojën as orët me diell. Reshjet e shiut do të jenë në shumicën e ditëve me intensitet të ulët dhe lokalisht mesatar në formnën e shtrëngatave.Përjashtim bëjnë këtu dita e mërkurë me reshjet të cilat në zonën e qendrës dhe atë të veriut lokalisht do të jenë me intensitet deri të lartë në formën e stuhive.

Nga ana tjetër dita e enjte do të ketë mot me diell dhe vranësira kalimtare.Nuk do të mungojnë gjithashtu reshjet e dëborës (lokalisht të dendura) në relievet malore të vendit.Në fushën termike temperaturat do të kenë luhatje nga dita në ditë por në përgjithësi ato do të variojnë nga -2ºC deri në 10ºC në vlerat e mëngjesit si dhe deri në 8ºC deri në 15ºC në ato të mesditës.Më poshtë është dhe tabela për shumë nga qytete që tregon se si do të jetë moti përgjatë gjithë javës.