Një ortek dëbore ra në një autostradë malore në provincën Van të Turqisë, duke shkaktuar vd ekjen e të paktën 28 personave. Në autostradë ndodheshin rreth 300 pjesëtarë të ekipeve të shpëtimit, që po merreshin me pasojat e një orteku tjetër që ra mbrëmjen e së martës, duke shkaktuar 5 vi ktima.

Ministria e Brendshme e Turqisë tha se të paktën 30 punonjës të emergjencës janë shpëtuar dhe se tashmë janë shtruar në spital. Autoritetet nuk kanë ende informacione se sa persona janë të bllokuar nën dëborë. Sipas gazetës turke Hurriyet, guvernatori i provincës Van, Mehmet Emin Bilmez, tha se policë, roje të sigurisë, zja rrfikës dhe civilë janë në mesin e vikt imave./ Opinion