Sonte, në Sanremo do të jetë një super mysafire. Një pjesë e juaja mund ta kenë ditur, ndërsa një pjesë tjetër ndodhta akoma jo. Pas Alketa Vejsiut, moderatores që shkëlqeu natën e tretë në skenën e madhe, stilistët shqiptarë Valdrin Sahiti dhe Lia Stublla, ka edhe një emër tjetër shqiptar që njeh gjithashtu vetëm suksese.

Skena do të ndizet edhe sonte nga një përfaqësuese shqiptare, e cila vjen në një edicion të veçantë për Sanremon, siç është ai i 70-vjetorit.

Që kur u mësua se Dua do të ishte e ftuar, Festivali i Sanremo-s, përmes profilit social zyrtar nuk bënte gjë tjetër veçse përgëzonte yllin shqiptar Dua Lipa, artisten me numrin më të madh të nominimeve në Brit Aëards dhe me dy çmime Grammy.

Dua do të zbresë në skenën e teatrit “Ariston” natën e sotme dhe publiku, me siguri, është gati për ta ndjekur nga afër energjinë e saj.

Dua Lipa është një prej artisteve me origjinë shqiptare, e cila është vlerësuar si një prej artisteve të reja më të pëlqyera. Nominimet në Brit Aëards dhe dy çmimet Grammy nuk janë pak për këngëtare 25-vjeçare.

Dua, me siguri do të shpërthejë skenën e Sanremos me energjinë e saj dhe me zërin që ka mahnitur botën që në kohën kur, ende mjaft e re, nisi të publikonte në Youtube cover-at kopertinat e artistëve të saj të preferuar, nga Nelly Furtado te Christina Aguilera e te shumë të tjerë.