Ma. United ka triumfuar në derbi kundër rivalit të përjetshëm, Manchester City.“Dja jtë e Kuq” triumfuan me rezultatin e pastër 2-0, në sfidën që u zhvillua në “Old Trafford”.Golin e parë e realizoi sulmuesi Anthony Martial, në minutën e 30’ të takimit.Në pjesën e dytë, kur City vazhdimisht po kërkonte barazimin, Unitedi në fund në minutën e 96-të shënoi edhe një tjetër gol.Scott McTominay realizoi në portën e boshatisur nga Ederson për 2-0.Kjo hum bje e City vetëm sa e ofron Liverpoolin te titulli.

Diferenca është 25 pikë dhe në rast të nëj gabimi të mundshëm të Man City në sfidën e mbetur me Arsenalin, atëherë Liverpoolit i duhen vetëm edhe tri pikë për t’u shpallur kampionë.Ndërsa Unitedi me këtë fitore edhe më shumë i është afruar objektivit, që është zona Champions League.