Nga ERIKETA XHEMO/

U be gati nje muaj qe Partia e LSI, ka nisur fushaten elektorale. Gati nje jave tek kanali televiziv 24 cdo mengjes me te rinj , studente , njerez te thjeshte mblidhen live ne tv dhe shajne qeverine dhe mburren se do dine t’ia dalin te permiresojne qeverisjen duke u bashkuar ata te pakenaqur te papunet te pastrehet ku Monika do jete shpetimi i te gjitheve te ” keqijave” e pabesushme si mundet kjo grua e ” hekurt” te arije ti dale zot ketij vendi ketij populli. A mundesh tu besosh sharjeve dhe fjaleve te saj dhe te bashkeshortit President? Ku ka gjithe jeten e tyre jane me karrigen e embel te politikes. Vetem keta jane zoter te keti vatani per te qene kryeministra presidenta deputete dhe nuk ka njerez te tjere? Me vjen shume keq per te gjithe ata qe u besojne pallavrave dhe qe shkojne pas qeres se tyre.

Ne vend qe te ndihmojne ne vend qe te shohen pakenaqesite e popullit ata gjejne menyren per te fituar teren dhe gjoja ne emer dhe te keqardhjes te popullit. Nuk ka miope zoternj qe gjithe jeten nuk keni punuar qofte dhe nje dite te afirmuar si ekonomiste. Por akoma vazhdoni per te qene gjithe jeten si cift deputetesh. Pune qeveria ka bere boll por ka pasur si gjithe bota dy fatkeqesi qe po perrballon. Ju e dini sa vleni e dine dhe dashurine qe kane njerezit per ju, prandaj mundohi e stermundohi per te arritur sadopak per te kapur dicka. Zonje e cizmes se hedhur ndaj kryeministerit, eshte koha te marresh ate cizme nga populli ne fytyre per tu larguar njehere e mire, se nuk ka cte percash e te sundosh me.

Nuk ka me ta dridhni qe te jeni ne cdo tavoline vetem ju. Provoheni se cdo merrni? Ate qe duhet te ishit larguar pergjithmone nga skena politike, por duhet dhe shteti qeveria te jete me afer njerezve se ka boshlleqe qe duhet te jene ne krah dhe ne hallet e popullit. Te mos marren rrugen dhe te largohen ta gjejne veten diku ne arrati. Por ne vendin e tyre per ta ndertuar dhe te jene ne familjet e tyre ne vendin e punes ku te jene te punesuar dhe te kene ekonomine dhe mos ndihen te perbuzur.