Nga Barbara Moens/ Nuk ka asgjë si një rival të përbashkët për të lidhur një martesë interesi. Edhe nëse në të kaluarën BE dhe India nuk u përputhën asnjëherë. Gjatë vitit 2013, bisedimet tregtare midis Brukselit dhe Nju Delhit arritën në modalitetin e përgjumjes, të rënduara nga tema me gjemba si proteksionizmi bujqësor i Indisë dhe fusha e saj farmaceutike gjenerike.

Por tani ka një humor tjetër në atmosferë, pasi të gjithë sytë janë drejt Kinës. Në një përshkallëzim të rr ezikshëm të l uftimeve në Himalajet, India humbi 20 ushtarë në një b etejë me forcat kineze vitin e kaluar dhe Nju Delhi është në kërkim për të forcuar aleancat kundër Pekinit, të cilat i sheh si të rëndësishme për ta tejkaluar atë komercialisht dhe strategjikisht.

Evropa është për Indinë një partner i rrëshqitshëm për t’iu drejtuar sepse Brukseli po bashkëpunon me Pekinin përmes një marrëveshjeje investimi sesa duke u përballur me Kinën kokë më kokë si SHBA, por ka shenja që BE është e gatshme të lëvizë më afër Indisë sesa ka bërë prej vitesh, transmeton lexo.com.al.

Këtë javë pritet një takim i nivelit të lartë midis shefit të tregtisë së BE-së Valdis Dombrovskis dhe Ministrit indian të Tregtisë dhe Industrisë Piyush Goyal, pasi ky takim u shty të premten. Takimi ka për qëllim të hedhë bazat për një ringjallje të negociatave tregtare dhe për një Samit midis Kryeministrit indian Narendra Modi me të gjithë 27 udhëheqësit e BE në maj në Porto, i cili do të ishte i pari i këtij lloji.

Portugalia, e cila mban aktualisht Presidencën e radhës së BE, i ka quajtur marrëdhëniet BE-Indi një përparësi kryesore. Duke hartuar përparësitë e Lisbonës në fillim të këtij muaji, Nuno Brito, Ambasadori i Portugalisë në BE, u përqendrua në forcimin e lidhjeve me “demokracinë më të madhe në botë”.

Ndërlidhja perfekte

Përfitimet e mundshme ekonomike të një marrëveshjeje të tregtisë së lirë janë të dukshme. BE është një nga partnerët më të mëdhenj tregtarë të Indisë, në të njëjtin nivel me SHBA dhe përpara Kinës. Sipas një studimi të fundit nga Parlamenti Evropian, rritja e tregtisë me BE përmes një marrëveshjeje të tregtisë së lirë mund të çojë në fitime prej rreth 8 miliardë euro.

Geert Bourgeois, njeriu i Parlamentit Evropian për marrëdhëniet tregtare me Indinë, tha se Nju Delhi përfaqësonte një partner ideal, ndërsa theksoi se “Ajo bëhet gjithmonë e më e pasur dhe më e re. Potenciali i rritjes është jashtëzakonisht i madh”, transmeton lexo.com.al.

Pandemia vetëm sa ka ushqyer interesin e të dy palëve për lidhje më të ngushta ekonomike. Ndërsa BE dëshiron të diversifikojë zinxhirët e saj të furnizimit për të ulur varësinë e saj nga Kina, India po e pozicionon veten si një alternativë solide e investimeve.

Ambasadori indian në BE Santosh Jha i tha POLITICO se “ata që dëshirojnë të zhvendosin prodhimin, veçanërisht në fushën e industrisë përpunuese, nga zona të tjera gjeografike, ne kemi një mesazh – India është serioze këtë herë për ta bërë këtë të mundur”, një qasje kjo që ai e ka paraqitur edhe tek dhjetëra politikanë dhe biznese evropiane në muajt e kaluar. Kjo ka qenë një përparësi e madhe kombëtare që nga viti 2014, kur Nju Delhi shpalli nismën “Make in India” për të sfiduar Kinën si një qendër globale prodhimi.

Sugjerimi i tij anti-kinez reflekton gjithashtu se si rihapja e bisedimeve tregtare midis Brukselit dhe Nju Delhit nuk ka të bëjë vetëm me ekonominë. Është politike. Jha tha se “Marrëdhënia midis BE dhe Indisë nuk mund të qëndrojë vetëm në njërën këmbë. Do të jetë më i fortë nëse qëndron në të dy këmbët: ekonomike dhe gjeopolitike”. Kur erdhi puna për bisedimet tregtare, Jha tha se Brukseli tani dukej se po shkonte “përtej preokupimeve të tij të brendshme”, që, sipas tij, çoi në ngrirjen e diskutimeve në 2013, transmeton lexo.com.al.

Jha shmangu përmendjen e Kinës direkt. Në vend të kësaj, i dërguari i lartë theksoi “fuqinë e fortë ndërlidhëse” midis dy demokracive të mëdha “që ndajnë vlerat e lirisë dhe sundimit të ligjit” të cilat “japin një element rehatie në bashkëveprimet tona, të cilat mund të mos jenë të pranishme me të tjerët që u përmbahen vlerave të ndryshme”.

Stefania Benaglia, e cila është e specializuar në marrëdhëniet BE-Indi në Qendrën e Studimeve të Politikës Evropiane tha se është e qartë që fuqia në rritje e Kinës është pika kyçe, ndërsa vuri në dukje se “Pavarësisht nga rëndësia e marrëdhënieve dypalëshe BE-Indi, ato janë veçanërisht të përmirësuara nga konteksti gjeopolitik i Indo-Paqësorit. Ky rajon është në zemrën gjeopolitike të dekadës së ardhshme dhe Kina po ndryshon gjithë këtë mjedis. Ashtë një domosdoshmëri për BE dhe Indinë të punojnë më ngushtë së bashku”.

Marrëveshja e fundit e investimeve midis Brukselit dhe Pekinit nuk duket se pengon flirtet e rinovuara. Nju Delhi ka vërejtur kundërshtimin brenda kampit evropian për marrëveshjen, e cila nuk do të ratifikohet së shpejti, transmeton lexo.com.al.

Partner i vështirë

Sidoqoftë, mos prisni që një marrëveshje e tregtisë së lirë të nënshkruhet së shpejti. Një zëdhënës i Komisionit Evropian minimizoi pritëshmëritë e takimit të së premtes, duke thënë se ajo mund të sigurojë “vrull të ri në marrëdhëniet dypalëshe tregtare dhe investuese që mund të inkorporohen në Samitin e ardhshëm BE-Indi”.

India është një nga arrat më të vështira për tu thyer si një partner global i tregtisë. Brukseli ka s hqetësime të kahershme në lidhje me tarifat e larta të Indisë dhe kërkesat lokale në strategjinë e saj të industrializimit “Make in India”, të cilën ajo ngriti përsëri në Organizatën Botërore të Tregtisë në fillim të këtij muaji.

Një çështje tjetër e ndjeshme është përqendrimi në rritje i Brukselit në klimën dhe standardet e punës në marrëveshjet e tij të tregtisë së lirë. Në një kuptim, gjërat duhet të jenë mirë. India është në rrugën e duhur për të përmbushur qëllimet e saj të marrëveshjes së klimës në Paris dhe ka një theks të mirë për klimën në reformat e saj, dhe politika e privatësisë e GDPR e BE ishte një frymëzim për mbrojtjen e të dhënave në Indi. Por çdo përpjekje për të imponuar standardet evropiane në një popullsi prej gati 1.4 miliardë njerëzish do të bjerë mbi koka të forta. Në këtë pikë, nuk është madje as e qartë nëse bisedimet tregtare do të rihapen në tërësi, pasi të dy palët duket se kërkojnë rezultate të ndryshme nga bisedimet tregtare, transmeton lexo.com.al.

Shefi i tregtisë i BE Dombrovskis i tha një grupi gazetarësh këtë javë se takimi i së premtes do të ndihmojë në përcaktimin e nivelit të ambicies, ndërsa shtoi se “Është e qartë, se India është një partner i rëndësishëm, të cilin ne jemi të gatshëm ta angazhojmë më thellë, por ne e dimë gjithashtu që të paktën deri tani, gatishmëria e Indisë për t’u përfshirë në, për shembull, marrëveshje të tregtisë së lirë dhe për të marrë angazhime domethënëse në këtë fushë ka qenë e kufizuar”.

Zyrtarët e BE i shohin ambiciet e fundit të Indisë për t’u bërë “a vetë-mbështetur” si proteksionizëm i mëtejshëm i përkeqësuar nga kriza e koronavirusit. India është tërhequr gjithashtu nga RCEP, marrëveshja e madhe tregtare e lidhur në nëntor midis 15 vendeve të Azisë dhe Paqësorit, nga frika se tregu i saj do të përmbytej me mallra të lira kineze.

Luisa Santos, përgjegjëse për marrëdhëniet ndërkombëtare në BusinessEurope, një lob evropian, deklaroi se “India është padyshim një treg i rëndësishëm për bizneset evropiane, por nuk është i hapur për liberalizimin e tregut. Kjo është arsyeja pse ata u tërhoqën nga RCEP dhe një nga arsyet që negociatat me BE u ndalën herën e parë. Nëse India dëshiron një marrëveshje, ajo duhet të tregojë se e ka seriozisht në lidhje me hyrjen në treg. Prioriteti ynë do të ishte të caktonim një marrëveshje investimi së pari, dhe pastaj të përpiqemi të ndërtojmë mbi këtë”.

Bourgeois, njeriu i Parlamentit Evropian për çështjen në fjalë, sugjeron gjithashtu që të nënshkruhet një marrëveshje investimi si guri i parë realist drejt një marrëveshjeje të ardhshme tregtare.

Megjithatë, Nju Delhi e ka bërë të qartë se dëshiron të shkojë më tej dhe dëshiron që Brukseli të ndaj mendjen e saj. Jha deklaroi se “Një marrëveshje investimi mund të duket si lëvizje përpara, por pse të mos jemi më ambiciozë? Ne kemi pasur tashmë kaq shumë raunde negociatash saqë preferenca jonë është padyshim një marrëveshje më gjithëpërfshirëse. Është në dorën gjithashtu të BE për të ecur përpara nëse të dy jemi dakord”, transmeton lexo.com.al.

Jha këmbëngul se programi i pavarur i Indisë nuk ka të bëjë me proteksionizmin. Ai i kundër-argumenton Brukselit duke e krahasuar atë me planet e BE-së për “autonomi të hapur strategjike” ndërsa India “po kërkon në mënyrë aktive partneritetin ndërkombëtar ndërsa por ndërton gjithashtu mbi qëndrueshmërinë”.

Ai vuri në dukje reformat e fundit në sektorët e bujqësisë dhe punës për të hapur tregje dhe fusha të reja investimesh. Jha nënvizoi se “Nuk ka të bëjë me një Indi të përqendruar tek vetja. Ka të bëjë me ndërtimin e kapaciteteve për t’i dhënë mundësi Indisë të kontribuojë në një të mirë më të madhe globale dhe të integrohet më mirë me ekonominë globale”.

Sipas Benaglia, në Indi ka një ndryshim të mentalitetit larg proteksionizmit. Ajo shtoi se “Nju Delhi po ndryshon qasjen e tij dhe ka një shtytje të përgjithshme politike për të çuar përpara këto lloj marrëveshjesh tregtare. Por kjo do të thotë të shkosh kundër një besimi të rrënjosur thellë brenda shoqërisë, dhe kjo kërkon kohë”./POLITICO.eu/Lexo.com.al/e.c.