Dejan Stankovic dha një intervistë të gjatë me mikrofonat Gazzetta dello Sport. Trajneri i Crvena Zvezda që do të përballet me Milanin ka veshur fanelat e Lazios dhe Interit në Serie A. “Unë përpiqem të mësoj shumë njohuri të Mourinho, Sinisa Mihajlovic, Mancini .. por është e vështirë t’i kopjosh ato, unë po krijoj identitetin tim”.

Derbi bonus: “Unë preferoj të fitoj nesër në fushë ndaj Milanit sesa moralisht me Interin ditën e dielë… E nesërmja është vendimtare, por të dielën nuk është akoma momenti vendimtar”

Kundër Milanit: “Jemi në formë, jemi të energjishëm, kemi ardhur nga dy fitore jashtë fushe. Mund të bëjmë mirë. Kam frikë nga individualitetet, duke përmendur Kessie, Ibrahimovic, Theo Hernandez, ky i fundit më kujton Maicon në sezonin e Tripletës”

Për Pioli: “Ai është duke bërë një punë mbresëlënëse, bëri një gabim në La Spezia dhe mund të ndodhë në një rrugë të gjatë. E meritonte rinovimin, dukej një hap larg lamtumirës por qëndroi”.

Për Ibrahimovic: “Ai është një lojtar shembullor. Ajo përmirësohet kur niveli rritet, për pasojë gjithashtu rrit atë të shokëve të tij. Ende 39 vjeç ai është numri një”. Në lidhje me Interin: “Ai nuk ka fituar për një kohë të gjatë, shpresoj që Crvena Zvezda ime të lodhë Milanin për të dielën”.Ëndrra: “Tani për tani po ëndërroj të fitoj me Crvena Zvezda. Kush e di në të ardhmen do të ishte mirë të kthehesha te Interi ose Lazio”.