Në ndeshjen e La Ligas ndaj Atletico Madridit më 21 nëntor të vitit Pique pësoi një lëndim në gju që do ta linte jashtë fushave për disa muaj rresht. Sot, ai ka njotuar se është rikthyer dhe po stërvitet individualisht.

Pique publikoi një insert të shkurtër të stërvitjeve që bëri sot. Ai mungoi për 17 ndeshje për klubin katalunas në të gjitha garat. Mbetet të shihet se a do të rikuperohet në kohë për ndeshjen ndaj Paris Saint-Germain në fazën e parë eliminatore në Champions League.