Greqia shpreson të rihapë dyert e saj për turistët në 14 maj, ka thënë ministri i turizmit i vendit ndërsa njoftoi një datë shumë të pritur për sezonin turistik. Haris Theoharis tha në panairin e turizmit IBT Berlin, më i madhi në botë, se Greqia do të mirëpresë këtë datë këdo që është vaksinuar, ka antitrupa ose ka rezultuar negativ për koronavirus. “Ne synojmë të hapim turizmin deri më 14 maj me rregulla specifike dhe protokolle të azhurnuara,” tha ai. “Deri atëherë, ne gradualisht do të heqim kufizimet nëse lejojnë kushtet.”

Athina është në një garë kundër orës për të hapur një sektor që konsiderohet si jetik për ekonominë e vendit dhe ka udhëhequr kërkesën për një certifikatë vaksinimi në të gjithë BE-në për të zhbllokuar udhëtimet për pushime.Pavarësisht ngurrimit fillestar, Brukseli ngadalë ka pranuar idenë dhe të martën nënkryetari i komisionit të BE, Margaritis Schinas, tha se ai besonte se kalimi dixhital do të ishte gati brenda verës.

“Unë mendoj se pas samitit të fundit ka nevojë për këtë certifikatë dixhitale,” i tha politikani grek ERT, transmetuesit shtetëror, gjatë një vizite në Athinë. “Do të jetë një produkt evropian dhe do të jetë i njëjtë në të gjithë Evropën.”

Por Ursula von der Leyen, presidentja e komisionit, ka paralajmëruar gjithashtu për rreziqet që paraqiten, ligjërisht dhe teknikisht, në krijimin e certifikatës. Një në pesë grekë punon në turizëm, sektori më i madh i vendit. Me ardhjet e reduktuara në mënyrë drastike për shkak të pandemisë vitin e kaluar, qeveria greke ka thënë se po synon këtë vit të tërheqë të paktën 50% të 31.3 milion njerëzve që vizituan para virusit.