Duka i Edinburgh ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në moshën 99-vjeçare. Lajmi i hidhur ka pushtuar të gjitha mediat botërore. Madje është publikuar edhe protokolli që do të ndiqet pas vdekjes së tij.

Por kush ishte Prince Philip? Ai lindi më 10 qershor 1921 në pallatin Mon Repo në Korfuz dhe titullohej “Princi Filip i Greqisë dhe Danimarkës”. Si pasardhës i Shtëpisë së Schleswig-Holstein-Soderburg-Glücksburg, Filipi lindi anëtar i Familjeve Mbretërore Greke dhe Daneze dhe u pagëzua si Ortodoks Grek nën kujdestarinë e gjyshes së tij Olga të Kolorados.

Familja e tij u internua nga vendi kur ai ishte ende foshnjë. Pasi ishte stërvitur në Francë, Gjermani dhe Mbretërinë e Bashkuar, ai u regjistrua në Marinën Mbretërore Britanike në moshën 18 vjeç në 1939. Nga korriku 1939 ai filloi të korrespondonte me Princeshën Elizabeta 13-vjeçare, e cila ishte kushërira e tij e largët, të cilën ai ishte takuar për herë të parë në vitin 1934. Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai shërbeu në Flotën Mesdhetare Britanike dhe Flotën Britanike të Paqësorit. Pas luftës, Filipi mori lejen e nevojshme nga Xhorxh VI në mënyrë që të martohej me Elizabetën. Para njoftimit zyrtar të fejesës së tyre, ai hoqi dorë nga titujt e tij mbretërorë Grekë dhe Danezë dhe u bë një shtetas britanik, duke adoptuar mbiemrin Mountbatten të gjyshërve të tij nga ana e nënës së tij. Pas një fejesë pesë-mujore, ai u martua me Elizabetën më 20 nëntor 1947. Pak para martesës, mbreti i dha atij titullin e Lartësisë Mbretërore dhe e konfirmua si Duka e Edinburgut. Philip u shqua edhe më shumë kur Elizabeta u bë mbretëreshë në 1952, pasi kishte mbajtur më parë gradën e togerit. Gruaja e tij e quajti atë Princ i Mbretërisë së Bashkuar në 1957.

Philip kishte katër fëmijë me Elizabetën: Charles, Anna, Andreas dhe Edward, tetë nipër e mbesa dhe tetë stërnipa. Kohët e fundit, historiani Oscar Amanoen postoi në Twitter një foto të rrallë të Princit Philip. Në foton dokumentare, Duka i Edinburgut pozon i veshur si në moshën vetëm 9 vjeç.Oscar Amanoen, i specializuar në historinë e familjeve mbretërore  europiane, botoi dokumentarin e vitit 1930 me Princin Philip.

Lindja në Korfuz dhe rrjedha e saj Ishte e premte, 10 qershor 1921 kur mjeku i princeshës 36-vjeçare Aliki mendoi se ishte më mirë të lindte në një tavolinë sesa në shtratin e saj, raporton Daily Mail. Gruaja e Princ Andreas, duroi dhimbjet e lindjes, shtrirë në këtë tryezë në kuzhinën e rezidencës, ku më në fund lindi fëmijën e saj të pestë dhe djalin e vetëm, Princin Philip të Greqisë dhe Danimarkës. Nofka e nënës së tij për Princin Philip ishte “Babbins”. Kur lindi Filipi, Princi Andreas ishte në Azinë e Vogël me ushtrinë. Menjëherë pas lindjes së Filipit, babai i tij u arrestua dhe u akuzua për tradhti. Princesha Alice udhëtoi për në Athinë për të lutur që të mos ekzekutohej, por as ajo nuk u lejua ta shihte. Kështu që ajo iu drejtua të afërmve të saj anglezë për ndihmë. Princ Andreas u la i lirë. “HMS Calypso”, një anije e Marinës Mbretërore u dërgua për të larguar familjen nga Greqia. “Kalypso”, pasi priti Princin Andreas nga Pireu, shkoi në Korfuz për të marrë pjesën tjetër të familjes. Princi 18 muajsh, më pas u transportua në anije me një arkë portokalli.

Familja u vendos në Francë, por në vitin 1930, Alisa u diagnostikua me skizofreni dhe iu dha azili. Motrat e tij u martuan njëra pas tjetrës me fisnikë gjermanë me rrënjë mbretërore dhe u transferuan në Gjermani, ndërsa babai i tij gjithashtu u largua nga Parisi dhe u vendos në Monte Carlo, duke lënë vetëm Filipin. Ai kaloi disa vjet në një shkollë gjermane dhe më pas në Gordonstown, Skoci. Pas diplomimit, ai u regjistrua në Marinën Mbretërore Britanike dhe u diplomua nga Royal Navy College Brittany. Ai mori pjesë në Luftën e Dytë Botërore, mori pjesë në betejën e Kretës dhe betejën e Tainaros, ai është nderuar me Kryqin e luftës Greke dhe ishte i pranishëm gjatë nënshkrimit të dorëzimit të Japonisë në Gjirin e Tokios.

Ndërkohë ai ishte takuar me Elizabetën dhe pjesa tjetër e jetës është bashkëjetesa më të. /abcnews.al