Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të qëndrueshëm, por që nuk përjashtohet mundësia për reshje lokale. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë njē rënie të ndjeshme, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 03°C në 07°C, në zonat e ulëta nga 09ºC në 13°C dhe në zonat bregdetare nga 10°C në 14°C.

Era do të fryjë në drejtim Veriperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4-5 ballë. Kosova sot do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh të cilat do të sjellin mot të paqëndrueshëm. Temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme ku do të variojnë: në zonat malore nga 02°C në 06°C dhe në zonat e ulëta nga 05°C në 08°C.