Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm, por në zonat malore mund të ketë edhe reshje shiu të izoluara.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 07°C në 16°C, në zonat e ulëta nga 13ºC në 23°C dhe në zonat bregdetare nga 15°C në 25°C. Era do të jetë në drejtim Veriperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë mbi 5 ballë.