Gjatë vizitës së tij të parë në Gjermani, sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken do të takohet me kancelaren Angela Merkel dhe ministrin e Jashtëm Heiko Maas. Ai gjithashtu planifikon të marrë pjesë në një konferencë mbi konfliktin libian në Berlin, e cila do të përfaqësohet gjithashtu nga Rusia, Egjipti, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Të enjten, Maas dhe Blinken planifikojnë të nënshkruajnë një marrëveshje në Memorialin e Hebrenjve të Vrarë të Europës në përkujtim të Holokaustit.

Bisedimet e Blinken me Merkel dhe Maas ka të ngjarë të përqendrohen në një fillim të ri në marrëdhëniet SHBA-Gjermane pas pikës së ulët në epokën e ish-presidentit të SHBA, Donald Trump. Pasardhësi i tij Joe Biden po bën gjithçka që mundet për të përmirësuar marrëdhëniet me aleatin më të fortë ekonomik të Europës.

Madje ai zbuti konfliktin mbi gazsjellësin ”Nord Stream 2” duke hequr dorë nga sanksionet kundër kompanive operative. Sidoqoftë, mosmarrëveshja nuk ka mbaruar dhe ka të ngjarë të jetë një temë në bisedimet e Blinken në Berlin.