Dy çerekfinale në dy Kampionatet e fundit Evropiane dhe gjysmëfinalen në Kupën e Botës 2018: ky është rezultati i “gjeneratës së Artë” të Belgjikës në pesë vitet e fundit, që kur trajneri spanjoll Roberto Martinez ulet në stolin e të Kuqve Djajtë.

Veçanërisht për këtë Kampionat Evropian, pritjet për ekipin kombëtar ishin shumë të larta, duke pasur parasysh vendin e parë në renditje dhe rrugën e madhe drejt kësaj ngjarjeje.

Por eliminimi në çerekfinale kundër Italisë shkaktoi shumë kritika në Belgjikë, aq sa të vihet në pikëpyetje pozicioni i trajnerit: në fakt, në disa media, flitet për një fazë reflektimi nga udhëheqësit federalë, të cilët mund të vendosin të shkarkojnë Martinez.