Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ka thirrur një takim të udhëheqësve të G7 të martën për të diskutuar krizën në Afganistan dhe i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të gjejë mënyra për të parandaluar përshkallëzimin e saj. “Është jetike që bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku për të siguruar evakuime të sigurta, për të parandaluar një krizë humanitare dhe për të mbështetur popullin afgan për të siguruar fitimet e 20 viteve të fundit,” tha Johnson të dielën në Twitter.

Pentagoni kërkon ndihmë nga shoqëritë komerciale ajrore Pentagoni ndërkohë tha të dielën se po kërkon zyrtarisht ndihmë nga linjat komerciale ajrore për të zhvendosur të evakuuarit nga Afganistani pasi të kenë dalë nga vendi i tyre. Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin ka aktivizuar fazën fillestare të programit të Flotës Ajrore të Rezervës Civile, duke kërkuar 18 avionë: tre avionë nga secila linjë ajrore American Airlines, Atlas Air, Delta Air Lines dhe Omni Air; dy nga Hawaiian Airlines; dhe katër nga United Airlines.

Sekretari i Shtypit i Pentagonit John Kirby tha se Departamenti nuk parashikon ndonjë ndikim të madh në fluturimet komerciale nga ky aktivizim. Sipas zotit Kirby, ata avionë nuk do të fluturojnë në Aeroportin Ndërkombëtar Hamid Karzai në Kabul por do të përdoren për të lëvizur udhëtarët nga pikat e tjera sapo të largohen nga Kabuli, duke lejuar ushtrinë amerikane të përqëndrohet në pjesën e evakuimit në Afganistan.

Tony Blair kritikon tërheqjen kaotike amerikane nga Afganistani Ish -kryeministri britanik i cili dislokoi trupa në Afganistan 20 vjet më parë tha se vendimi i Shteteve të Bashkuara për t’u tërhequr nga vendi “ka gëzuar çdo grup xhihadist në të gjithë botën”. Tony Blair tha se tërheqja e papritur vuri në rrezik gjithçka që arritën forcat perëndimore në Afganistan, duke përfshirë përparimet në standardet e jetesës dhe edukimin e vajzave. Në një ese të postuar në faqen e tij të internetit të shtunën vonë, Blair akuzoi Presidentin amerikan Joe Biden se po “vepronte sipas një slogani politik të palogjikshëm për përfundimin e” luftërave të përjetshme “.” Gjatë dekadës së tij si kryeministër, Blair gjithashtu mbështeti luftën e udhëhequr nga SHBA në Irak. Reputacioni i tij në Mbretërinë e Bashkuar u dëmtua pasi atje nuk u gjet asnjë armë e shkatërrimit. /VOA