Që nga fillimi i fushatës “Shqipëria buzëqesh” janë kryer 1,366,119 vaksinime në gjithë vendin. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu e cila publikoi mbrëmjen e së premtes shifrat e vaksinimit në total deri ditën e sotme.

Ndërkohë, ministrja informoi se vetëm ditën e sotme janë kryer 7891 vaksinime. 1,845,660 është numri i vaksinave të mbërritura deri tani në Shqipëri.

Muaji gusht do të jetë muaj i hapur i vaksinimit për të gjitha grupmoshat +18 vjeç, për të kryer vaksinën kudo në qendrat shëndetësore apo në pikat e vaksinimit të përqendruar duke u paraqitur me kartën e identitetit. Për të pamundurit, njësitë e lëvizshme të vaksinimit do të jenë kudo në territor për t’ju dhënë mundësinë e kryerjes së vaksinimit ndaj COVID-19 pa asnjë kufizim.