Mario Mandzukic njoftoi të premten e kaluar se do të tërhiqet nga futbolli profesionist. 35-vjeçari kroat publikoi një letër emocionuese në rrjetet e tij sociale, në të cilën shprehu ndjenjat si një lojtar që ka veshur fanellat e Dinamo Zagreb, Wolfsburg, Bayern Munich, Atlético Madrid, Juventus, Al Duhail dhe Milan. Duke përfituar nga ky lajm, në Kroaci është rikujtuar ai episod midis Luka Modric dhe Mandzukic, që mund të përfundonte me thyerje në ekipin kombëtar, por për fat të mirë nuk iu ndodhi dy të rriturve. Biseda në kohë është gjithmonë ilaçi më i mirë për të mbyllur një plagë.

Modric dhe Mandzukic, me një marrëdhënie të ngushtë që në vitet e tyre të para në ekipin kombëtar, u ftohën nga një përplasje që erdhi falë keqkuptimeve. Anekdota u tregua nga lojtari i Real Madridit në biografinë e tij: “Mario është një djalë i veçantë. Ndonjëherë ai duket nervoz. Kush nuk e njeh mirë, do të mendonte se në realitet është gjithmonë i vrenjtur. Gjatë gjithë kësaj kohe unë e kam njohur Mario si një djalë të madh, me zemër të madhe.

E doja atë që nga dita e parë, edhe pse m’u desh shumë kohë për ta kuptuar. Ne kalojmë shumë kohë së bashku në ekipin kombëtar. Në një ndeshje në Islandë, kur po luftonim për të shkuar në Kupën e Botës në Brazil, hasa në Mandzukic para ashensorit të hotelit. Forca Mario, ne do ta kemi të vështirë sot, – i thashë, pasi shumë herë lojtarët brohorasin njëri-tjetrin në stërvitje ose para ndeshjeve. Mandzukic, megjithatë, më befasoi me reagimin e tij: Shiko veten, më lër rehat. Më dukej se ishte një shqetësim i çastit…”

Një histori e zbuluar edhe nga gazeta kroate “Vecernji.hr”. Dhe Modric shton: “Unë kam pasur gjithmonë një marrëdhënie të mirë me Mario. Ne ishim në kontakt të vazhdueshëm deri atëherë. Pastaj pati heshtje, marrëdhënia u ftoh. Nëse do të kishte pasur mençurinë e tanishme do ta kishte sqaruar menjëherë ose, në rastin më të keq, në grumbullimin tjetër të ekipit kombëtar. Por edhe unë isha sfidues. Kur dy njerëz të vështirë lidhen me qark të shkurtër, energjia zhduket. Sinqerisht, ai ishte gabim, por nuk donte ta bënte hapin e parë”.

Natyrisht, as mesfushori i “Los Blancos”. Modric thotë se edhe kur sulmuesi u transferua në Madrid, pas nënshkrimit të tij me Atlético, marrëdhënia e tyre nuk u riparua. Akulli filloi të shkrijë në prag të Kupës së Botës në Rusi: “Unë prita momentin e duhur dhe fillova bisedën. Doja t’i thoja sa keq më vinte që nuk kishim më një marrëdhënie të ngushtë. Isha i interesuar të dija arsyen pse kishim komunikuar ekskluzivisht në një mënyrë të ftohtë për më shumë se tri vite. Folëm hapur dhe pamë se problemi nuk ishte askund.

Nuk u zemërova me ty. Mendova se po mërzitesh me mua, – më tha. Unë i thashë të njëjtën gjë. Energjia pozitive rrodhi përsëri mes meje dhe atij. Ne kishim disa tipare tër përbashkëta: një lloj introversioni, pak të vështirë për t’i treguar emocionet, kokëfortë. Sidoqoftë, ai është personi me të cilin do të shkoja në çdo luftë. Çfarëdo që të jetë, e di që do të japë gjithçka, do të mbrojë shpinën tuaj dhe kurrë nuk do t’ju tradhtojë”.