Duke lënë pas pushimin, prej angazhimit të ekipeve kombëtare, Serie A po përgatitet të kthehet si protagonist. Dhe e bën këtë duke propozuar një javë të tetë, në të cilin do të ketë ndeshje të shkëlqyera.

Një nga sfidat e forta pritet të jetë ajo që do ta shohë Lazion kundër Interit të shtunën dhe, me atë rast, ish-i më i fokusuar nga të gjithë sigurisht që do të jetë Simone Inzaghi. Pas një jete me bardhekaltrit, trajneri i ri zikaltër do të kthehet në “Olimpico” si kundërshtar dhe do ta bëjë këtë për të marrë ato pikë që mund t’i afrojnë të tijtë në krye të renditjes.

Angelo Peruzzi, i cili së pari e pa futbollistin dhe më pas trajnerin Inzaghi nga afër, zbuloi disa sekrete të trajnerit të Interit në një intervistë për “Corriere dello Sport”: “Si trajner është e kundërta e lojtarit. Nëse do të më kishin kërkuar të tregoja dikë që kurrë nuk do të kishte qenë në gjendje të bëhej trajner, unë do të isha përgjigjur me Simone menjëherë. Ai ishte si fëmijë, qeshte, bënte shaka si futbollist.

Pastaj u bë burrë, tani ai është i pjekur, përgjegjës, kokëfortë gjithashtu. Një teknik i klasit të parë, sepse studion ditë pas dite, kujdeset për detajet dhe është vendimmarrës. Një ditë i thashë: Simo, nëse dëshiron të bëhesh trajner i madh, duhet t’i kushtosh vëmendje edhe budallallëkut dhe të kesh një përgjigje përfundimtare për çdo pyetje.

Po ose jo, asnjëherë i pasigurt, nuk keni nevojë të merrni kohë, le të shohim më tej përpara ose diçka të tillë. Si e ka me pasion traningut. Fjala vjen, unë nuk e kam bërë trajnerin sepse dua të fle natën, ka shumë përgjegjësi, një ngarkesë e padurueshme tensioni, presion nga të gjitha anët”.

Simone Inzaghi është një trajner që di të respektohet në dhomat e zhveshjes, thotë ish-portieri italian: “I ashpër dhe i vetëdijshëm. Unë kurrë nuk kam menduar se do ta shihja atë të sulmonte dikë në dhomën e zhveshjes, në vend të kësaj ndodhi. Ai di të jetë i ëmbël me lojtarët, por edhe autoritar. Transformimi më shqetësues ndodh në lojë. Ai jeton për rezultatin, për fitoren. Më besoni, ai është aq i tensionuar, sa do të ishte në gjendje të luftonte”.

Sipas Peruzzi, Interi nuk ka humbur asgjë, duke shkuar nga Conte tek Inzaghi: “Shumë, shumë flasin për Simone me thashetheme, pa e njohur atë. Në futboll, shumë bëjnë vetëm kinema. Ata me siguri kanë karaktere dhe rrugë të ndryshme, ai dhe Conte, por Simone nuk i mungon temperamenti i fituesit. Ky Inter ka gjithçka për ta fituar sërish titullin, Conte apo Simone nuk bëjnë dallim”.