Sipas MeteoAlb: Zhvillimi i një qëndre e presionit të lartë atmosferik mbi Adriatik do të diktojë kushtet e motit në vendin tonë. Për pasojë: moti gjatë paradites paraqitet me kthjellime në gjysmën lindore POR vranësira kalimtare do ketë gjysma lindore e vendit. Parashikohet që edhe pjesa e dytë e ditës të VIJOJE në të njëjta kushte atmosferike.

Temperaturat e ajrit ulen sërisht në mëngjes por orët e mesditës nuk sjellin ndryshime duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 22 °C.

Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi mbi 35 km/h kryesisht nga drejtimi Juglindor duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë.